Az írországi Trinity College-en dolgozó kutató, Douglas Leith tanulmánya szerint a Google a felhasználók beleegyezése nélkül gyűjt be és továbbít bizonyos adatokat a saját szervereire.
Az elmúlt években egyre inkább előtérbe került, hogy a különböző cégek hogyan gyűjtik és kezelik a felhasználói adatokat. A Google erre válaszul arra összpontosított, hogy a termékeit és szolgáltatásait erősebb adatvédelmi fejlesztésekkel lássa el, ám a jelek szerint ez nem sikerült maradéktalanul.
Az írországi Trinity College kutatója, Douglas Leith által jegyzett friss tanulmány szerint a Google üzenetküldő alkalmazása, a Messages, valamint a hívásokat bonyolító Telefon app is felhasználói adatokat gyűjt és küld a cég szervereire, amivel az Európai Unió adatvédelmi törvényét, a GDPR-t is megsértheti.
Leith szerint a két alkalmazás úgy küldi el a metaadatokat, hogy ehhez nem kér hozzájárulást a felhasználóktól. A tanulmány alapján
- az üzeneteket titkosító SHA-256 függvény által generált hash kód,
- az üzenetek időbélyege,
- a telefonszámok,
- a bejövő és kimenő híváslista,
- a hívás időtartama, valamint
- a hívás hossza
is a Google szerverein landol. Az adatok elvileg lehetővé teszik például a spamszűrést. Leith szerint ugyanakkor lehetséges, hogy a rövid üzenetek esetében a hash kódból vissza lehet fejteni az eredeti üzenetet – írja az Android Police. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ez valóban meg is történt.
A szakember arar is rávilágít: bár a Google jelzi, hogy a felhasználóktól adatokat fog gyűjteni például a spamek kiszűrése érdekében, arra nem ad magyarázatot a cég, hogy az üzenetek tartalmára és a hívásnaplóra miért van szükség.
Leith a Google-nek is részletezte, hogy miért problémás az adatgyűjtés, ezek közül néhány ponton már változtatott is a cég.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.