A tényellenőrzéssel foglalkozó NewsGuard elemzőinek 40 perc sem kellett ahhoz, hogy álhíreket és hamis információkat ajánljon nekik a TikTok algoritmusa.
Bár a közösségi oldalak több lépést is tettek annak érdekében, hogy az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban semmilyen álhír vagy kamu információ ne terjedjen, a jelek szerint a TikToknak kevésbé sikerült ezt a kihívást teljesítenie. A tényellenőrzéssel foglalkozó NewsGuard szerint a felhasználók a bejelentkezést követő 40 percen belül már félrevezető tartalmakkal találkozhatnak az ukrajnai háborúval kapcsolatban, még akkor is, ha semmilyen keresést nem végeztek a platformon.
A szervezet szerint a helyzetet tovább rontja, hogy ha valaki direkt olyan szavakra keres rá, mint hogy Ukrajna vagy hogy Donbasz, akkor az első 20 találat között biztosan találkozni fog valamilyen dezinformációt tartalmazó videóval.
TikTok-influenszereknek tartott továbbképzést az orosz-ukrán háborúról a Fehér Ház
Harminc fiatal sztárnak tartottak fejtágítót, mert nagyon sokan ezen a platformon követik az orosz invázió eseményeit.
A NewsGuard szerint mindez annak köszönhető, hogy nincs hatékony moderálás a szolgáltatásban, az algoritmusnak pedig az a célja, hogy minél tovább az appban tartsa a felhasználót.
Ahhoz, hogy kiderüljön, mennyire dezinformál a TikTok, a hat elemző – Svájcból, Németországból, az Egyesült Államokból és az Egyesült Királyságból – törölte, majd újratelepítette az alkalmazást, majd egy új felhasználói fiókot hozott létre. Kezdésnek 45 percig kellett pörgetniük a TikTok Neked hírfolyamát, és figyelniük az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos anyagokat. Kiderült, minden esetben 40 percen belül találkoztak hamis vagy félrevezető tartalommal.
Ezek között olyan hamis állítások voltak, mint például:
- az ukrajnai háborúról készült felvételek hamisak,
- Ukrajnát neonácik vezetik,
- az Egyesült Államoknak Ukrajnában biofegyver-laboratóriumai vannak,
- Vlagyimir Putyin és Oroszország nem agresszor,
- az amerikai erők úton vannak Ukrajna felé,
- Putyint odamontírozták a március 5-én tartott sajtótájékoztató felvételére, azért, hogy ne derüljön ki, hogy nincs Moszkvában,
- Zelenszkij ukrán elnök harcol, miközben a felvétel 2021-ből származik,
- felvételek „Kijev szelleméről”, ami hat vadászgépet szedett le, miközben a felvételek a Digital Combat Simulator nevű játékból származnak,
- az oroszok és az ukránok harcolnak, miközben a felvétel 2015-ben készült, amikor az ukránok a szakadárok ellen harcoltak.
A fentiek egy részéről képernyőképet is mutat a NewsGuard az összeállításában. Ezek egy része egyébként a Kreml által terjesztett narratívának felel meg.
„Nincs is háború Ukrajnában" - új konteók árasztották el az internetet
A terjedő kamuvideókban, ferdítésekben és álhírekben az a közös, hogy előszeretettel fordulnak elő oroszbarát csatornákon.
A jelek szerint a dezinformáció terjesztése nagyon is hatásos a TikTokon. Egy francia nyelvű videót például, amiben Putyin arról beszél, hogy az Ukrajnában folyó vérontásért az ukrán neonácik a felelősek, március 14-ig több mint 1,7 milliószor látták, és több mint 15 ezerszer osztották meg.
Egy másik, március 5-én feltöltött videó – ami a belépés után 36 perccel jelent meg – arról akarja meggyőzni a felhasználót, hogy az ukrajnai háborút bemutató összes felvétel hamis. Ezt a videót kilenc nap leforgása alatt 153 ezer alkalommal tekintették meg.
A szervezet szerint a 45 perces kísérlet végére már csak az ukrajnai helyezettel kapcsolatos tartalmakat láttak a TikTokon, az álhírek azonban nem voltak megkülönböztetve a valós tartalmaktól.
Deepfake-videó terjed az ukrán elnökről, azt próbálják elhitetni vele, hogy Ukrajna megadta magát
A felvétel készítői nem végeztek túl alapos munkát, mert messziről látszik, hogy módosított anyagról van szó. Ennek ellenére ezrek osztják tovább.
A második kísérlet során az elemzőknek olyan kifejezésekre kellett rákeresniük, amit egy TikTok-felhasználó is használna, ha a konfliktusról akarna tájékozódni. Ilyenek voltak például az Ukrajna, Oroszország, háború, Kijev és Donbasz.
Ezeknél a legjobb 20 videó között több olyan is volt, ami félrevezető információkat közlő tartalom volt. Az egyik ilyen például, hogy a háború azért robbant ki, mert az ukrán hatóság népirtást végzett Donbaszban. Ez szintén a Kreml által sulykolt narratíva, ám semmilyen kézzel fogható bizonyíték nincs rá.
Az elemzők szerint ugyanakkor a TikTok a kifejezések keresésekor olyan megbízható források megtekintését is javasolta a felhasználóknak, mint a Sky News vagy a The Telegraph.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.