Egy űripari startup, a Venturi Astrolab elkészítette egy holdjáró prototípusát, amiben akár ketten is utazhatnak, és közben rakománynak is jut hely.
A következő holdra szállás egy több mint izgalmas fejezetet nyithat az űrkutatásban, hiszen a technológia ma már sokkal fejlettebb, mint amilyen 50 éve volt. Sok cég készít ezért hasznos eszközöket a NASA-nak, abban reménykedve, hogy a készülék a rázósabb, izgalmasabb missziókban is részt vehet.
Egy kaliforniai startup, a Venturi Astrolab egy fokkal magasabb szinten űzi ezt: ők egy olyan „kocsit” képzeltek el, amiben ketten is elférnek, sőt, még a rakományt is van hova tenni. A járművet Flexible Logistics and Explorationnek, röviden FLEX-nek keresztelték el:
Jaret Matthews, az Astrolab alapítója és vezérigazgatója szerint a jövőben mind a SpaceX, mind a NASA munkatársai sok időt tölthetnek majd a Holdon, ahova ezért sokkal több dolgot kell magukkal vinniük. Ezeket kézben azonban nagyon nehéz lenne mozgatni. Egy jármű viszont, amin ők is utazhatnak, és amiben a rakomány is elhelyezhető, sokkal kényelmesebbé tenné a Hold felszínén való utazást.
A csapat mostanra meg is építette a FLEX prototípusát, és a Space News szerint a száraz és forró kaliforniai Death Valley-ben (magyarul Halálvölgyben) le is tesztelték azt. A vizsga során a jármű olyan feladatokat látott el, amiket a Holdon is el kell majd végezniük az űrhajósoknak. Emellett azt is kipróbálták, milyen távvezérléssel és utasok nélkül használni, merthogy a szerkezet erre is alkalmas.
A FLEX-et a teszt során Chris Hadfield volt űrhajós is kipróbálta, aki erről szóló nyilatkozatában szinte csak jó dolgokat tudott mondani róla. Szerinte a FLEX elképesztő képességekkel rendelkezik, de azért még van mit javítani rajta. Matthews szerint ezek a javaslatok felbecsülhetetlen értékű visszajelzést jelentenek, és azok szerint módosítják majd – többek közt – a rover vezérlését is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.