A kaliforniai Salk Institute for Biological Studies tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy egy már ismert eljárás mennyire lehet hatásos az egészséges egereknél.
A legtöbb ember szeretne sokáig élni, viszont nem szeretne megöregedni. Eddigi tudásunk szerint a két igény kizárja egymást, hiszen a hosszú élet természetes velejárója az öregedés. Az idő múlásával a testünk egyre kevésbé képes megújítani önmagát, a csontjaink törékennyé válnak, izmaink gyengülnek, a bőrünk ráncossá válik.
A tudósok régóta kutatják, hogyan lehet megállítani a folyamatot, de túl sok biztató hírrel egyelőre nem szolgálhattak. Egészen mostanáig. A kaliforniai Salk Institute for Biological Studies szakembereinek tanulmánya szerint egérkísérletek során már hatékonyan visszafordítható a középkorú és az idős egyedek öregedési folyamata, ha az epigenetikai tényezők segítségével egy fiatalabb állapotba állítják vissza a sejteket. Az erről szóló tanulmányukat a Nature Aging című tudományos lapban publikálták.
Az epigenetika a gének olyan öröklődési formájának vizsgálata, amely nem jár együtt a DNS szekvenciájának megváltozásával. Egyszerűbben: egy gén információját miként örökli a következő generáció.
Kutatók szerint nem lehet kijátszani az öregedést
Néhány évtized alatt sokat nőtt a várható élettartam, de a technológiai előnyök ellenére a folyamaton nem lehet változtatni.
A kutatók alapvetése az volt, hogy az epigenetikai markerek a sejtekben idővel megváltoznak, és e változások miatt tapasztalhatjuk az öregedést. A tudósok korábban négy molekulát – Oct4, Sox2, Klf4, cMyc – azonosítottak, ezeket a tudomány Jamanaka-faktorokként ismeri. Ezek az úgynevezett transzkripciós faktorok csoportjához tartoznak, amelyek segítségével őssejtek hozhatók létre.
A most alkalmazott eljárást korábban már használták egy kutatásnál, ahol korai öregedésben szenvedő egerek életét igyekeztek meghosszabbítani. A tudósok most arra voltak kíváncsiak, hogy egészséges egerknél használható-e a metódus az öregedés megállítására, vagy épp visszafordítására.
A kísérleti állatokat három csoportra osztották:
- életük vége felé jártak, és csak egy hónapig kaptak kezelést,
- az öregedés szakaszában jártak, és hét hónapig kaptak kezelést, valamint
- középkorú egerek, amelyek 10 hónapon át kaptak kezelést.
Mint kiderült, egyik csoportnál sem volt negatív mellékhatása a kezelésnek. Ugyanakkor míg az első csoportnál nem tapasztaltak változást, addig a második és a harmadik csoport esetében mérhető javulást, valamint az öregedési folyamat visszafordulását figyelték meg. Az állatok bőre, szervei és epigenetikai markerei olyanok voltak, mint a fiatalabb egyedeké, egy sérülés után pedig gyorsabban regenerálódtak, mint más a kortársaik közül.
Emberi izomsejteket küldenek az űrbe, hogy kiderítsék, hogyan lehet megállítani az öregedést
Az űrhajósok a rendszeres testmozgás ellenére is rengeteg izmot veszítenek küldetéseik alatt. Brit kutatók egy rendhagyó tanulmány keretében arra igyekeznek rájönni, hogyan lehet ezt megelőzni.
Azt is megállapították a kutatók, hogy minél tovább tartott a kezelés, annál hatásosabb volt, vagyis hosszú távon, idejében elkezdve lehet igazán hatékony az öregedés ellen.
A szakemberek bizakodóak az eredmények láttán, ugyanakkor hangsúlyozták: még jó néhány vizsgálatot el kell végezni, mire embereken is ki lehet próbálni az eljárást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.