Tech hvg.hu 2022. március. 10. 12:03

A Marson 80 kilométer magasan vannak a felhők, és szeretnek elbújni

A Curiosity amerikai Mars-járó a Perseverance nevű „kollégája” mellett végzi tudományos munkáját. A szerkezet ezúttal a vörös bolygó felhőit tanulmányozta.

Bár a Curiosity, vagyis a NASA híres Mars-járója már hosszabb ideje kutatja a vörös bolygót, még mindig képes újdonságokkal szolgálni a tudósoknak. Ezúttal például a marsi felhőket vizsgálta meg alaposabban különleges navigációs kamerájával, és közben felvételeket is készített.

A NASA közleménye szerint ezek a felvételek nem csak arra jók, hogy egy másik bolygó égboltját nézegessük, hiszen fontos információk nyerhetők ki belőlük – például arról, hogy milyen gyorsan mozognak a marsi felhők, és milyen magasan vannak. Utóbbi kérdésre már van is konkrét válasz: a felszíntől számítva mintegy 80 kilométeres magasságban helyezkednek el.

A kutatók a felhők összetételére is következtetni tudtak. Megállapították például, hogy ilyen magasságban már nagyon alacsony a hőmérséklet, így a marsi felhőknek szárazjégből kell állniuk. Az is kiderült, hogy a felhők szeretnek „elbújni”, ugyanis nagyon haloványan jelennek meg a légkörben. A NASA-nak ezért speciális képalkotó technikákat kellett bevetnie a rögzítésükhöz.

A művelet fontos része, hogy több felvételt készítenek, amik háttere statikus. A szakértők ezután kivonják ezt a hátteret, így pedig láthatóvá válnak a mozgó objektumok, vagyis a felhők.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.