A Curiosity amerikai Mars-járó a Perseverance nevű „kollégája” mellett végzi tudományos munkáját. A szerkezet ezúttal a vörös bolygó felhőit tanulmányozta.
Bár a Curiosity, vagyis a NASA híres Mars-járója már hosszabb ideje kutatja a vörös bolygót, még mindig képes újdonságokkal szolgálni a tudósoknak. Ezúttal például a marsi felhőket vizsgálta meg alaposabban különleges navigációs kamerájával, és közben felvételeket is készített.
A NASA közleménye szerint ezek a felvételek nem csak arra jók, hogy egy másik bolygó égboltját nézegessük, hiszen fontos információk nyerhetők ki belőlük – például arról, hogy milyen gyorsan mozognak a marsi felhők, és milyen magasan vannak. Utóbbi kérdésre már van is konkrét válasz: a felszíntől számítva mintegy 80 kilométeres magasságban helyezkednek el.
A kutatók a felhők összetételére is következtetni tudtak. Megállapították például, hogy ilyen magasságban már nagyon alacsony a hőmérséklet, így a marsi felhőknek szárazjégből kell állniuk. Az is kiderült, hogy a felhők szeretnek „elbújni”, ugyanis nagyon haloványan jelennek meg a légkörben. A NASA-nak ezért speciális képalkotó technikákat kellett bevetnie a rögzítésükhöz.
A művelet fontos része, hogy több felvételt készítenek, amik háttere statikus. A szakértők ezután kivonják ezt a hátteret, így pedig láthatóvá válnak a mozgó objektumok, vagyis a felhők.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.