Minden kereskedelmi tevékenységével felhagy a játékipar legnagyobb kiadójaként jegyzett Activision Blizzard az Ukrajnát támadó Oroszországban. Hasonló bejelentést tett az iparágban több fronton is jelenlévő Epic Games is.
A Fortnite most a legsikeresebb játéka az Epic Gamesnek, amely korábban több népszerű címmel – Unreal, Gears of War, Infinity Blade –, illetve a több (tíz)ezernyi programot meghajtó Unreal Enginge játékmotorral is beírta magát a videójátékok történetébe. A cég hétvégén közölte: az orosz agresszióra válaszul felfüggeszti kereskedelmi tevékenységét az agresszor országban.
Az Epic közleményében hangsúlyozza: az orosz felhasználók hozzáférését – a már kifizetett szolgáltatásokhoz, játékokhoz – nem korlátozza. Utóbbi döntését a vállalat azzal indokolja, hogy „a szabad világnak nyitva kell tartania a párbeszéd minden vonalát”.
Epic is stopping commerce with Russia in our games in response to its invasion of Ukraine. We’re not blocking access for the same reason other communication tools remain online: the free world should keep all lines of dialogue open.
— Epic Games Newsroom (@EpicNewsroom) March 5, 2022
A korlátozás nemcsak az Epic saját játékait érinti, hanem a világ egyik legnagyobb digitális játékáruházaként üzemelő Epic Games Store-t, ahol rengeteg kiadó kínálja programjait. Az online áruház népszerűségét nagyrészt annak köszönheti, hogy rendszeresen hirdet akciókat, melyekben a felhasználók jelentős kedvezménnyel, gyakran ingyen tölthetnek le népszerű játékokat.
Hasonló közleményt adott ki a bevételt és piaci kapitalizációt tekintve legnagyobb játékkiadónak számító Activision Blizzard is. (Ez az a cég, melyet éppen felvásárolni készül a Microsoft, melyet mai árfolyamon számítva több mint 24 ezer milliárd forintnak megfelelő összegért.) A vállalat a játékok értékesítése mellett a már használatban lévő játékokban elérhető virtuális javak értékesítését is beszünteti Oroszországban.
Az Activision Blizzard áll például a Call of Duty, a Crash Bandicoot, a Diablo, a Guitar Hero, a Hearthstone, a Skylanders, a Spyro, a StarCraft, a Tony Hawk, a Candy Crush Saga, a Bubble Witch Saga és a World of Warcraft játéksorozatok mögött.
A bejelentések azután érkeztek, hogy Mihajlo Fedorov ukrán miniszterelnök-helyettes Twitteren kérte a videójáték-ipar szereplőit, hogy saját eszközeikkel támogassák annak az országnak a szankcionálását, amely ”nemcsak Ukrajna, hanem az egész civilizált ellen indított háborút”.
@Xbox @PlayStation
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 2, 2022
You are definitely aware of what is happening in Ukraine right now. Russia declare war not for Ukraine but for all civilized world. If you support human values, you should live the Russian market! pic.twitter.com/tnQr13BsSv
A felhívásra válaszul nemrég a nyugati világ második legnagyagyobb játékkiadójaként számon tartott, megannyi közismert cím mögött lévő Electronic Arts is leállította az értékesítéseket az orosz piacon. Korábban a Cyberpunk 2077 és a Witcher-játékok mögött álló CD Projekt Red jelezte, hogy kivonul Oroszországból. Hasonlóan tett az Xbox révén a játékpiacon is erős pozíciókkal rendelkező Microsoft is. A World of Tanks játékot kiadó Wargaming eltávolította vezetőségéből az orosz offenzívát támogató igazgatót, illetve egymillió dollárral segíti az ukrán vöröskeresztet. A mobilos játékpiacon hardverei és szolgáltatásai révén meghatározó Apple megszüntette termékei értékesítését Oroszországban.
Ha értesülni szeretne a fejleményekről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.