A vasárnapra eső energiatakarékossági világnap alkalmából az LG szakértői összegyűjtötték azokat a máig népszerű tévhiteket, amelyek sok esetben akadályozhatják azt, hogy környezettudatosabban használjuk háztartási készülékeinket.
Ha kikapcsoltam a készüléket, nem fogyaszt áramot
Ha otthoni elektronikai eszközünknek – például asztali számítógép, tévé, rádió, illetve minden távirányítós készülék – van „azonnali bekapcsolás” funkciója, vagy kikapcsolt állapotban is világít rajta valamilyen LED lámpa, akkor bizonyos mértékben folyamatosan áramot fogyaszt. Bár a modern eszközöknél már elhanyagolható lehet a standby üzemmód ilyen jellegű fogyasztása, ha épp nem használjuk, célszerű ezek közül minél többet áramtalanítani, különösen, ha régebbi készülékről van szó – hívja fel a figyelmet az LG. Ehhez hasonlóan szintén figyeljünk a külső tápegységgel vagy tápkábellel rendelkező elektronikai eszközök, vagyis a laptopok, játékkonzolok, telefontöltők és egyéb hasonló eszközök tudatos használatára, mert ezek tápegységei akkor is áramot fogyasztanak, ha maga a készülék nincs használatban, ill. nincs a töltőn. Ezek egyenként nem jelentős tételek a villanyszámlán, de összeadódva már szabad szemmel látható összeget tesznek ki.
Nem számít, hogy a tévénk mennyire energiatakarékos
Bár egy átlagos, 55 hüvelykes képátlójú, G energiaosztályba sorolt tévé energiacímke szerinti 100 kWh éves áramfogyasztása eltörpül egy háztartás teljes áramfogyasztása mellett, a már említett „sok kicsi sokra megy” elv alapján itt is tudunk takarékoskodni az energiával – figyelmeztetnek az LG szakértői. Érdemes például a tévék esetében is figyelni az energiacímkén lévő értékeket, hiszen az egyes modellek fogyasztása akár az átlagos érték dupláját is elérheti.
Az LG országos, reprezentatív kutatása szerint felnőttek harmada számára fontos csak, hogy energiatakarékos tévékészüléket válasszon, miközben a hűtők esetében 10-ből 9-en, a mosógépeknél pedig 10-ből 8-an figyelnek erre. A magyar háztartásokban lévő televíziók ráadásul többnyire vagy nem rendelkeznek energiatakarékos, azaz eco üzemmóddal, vagy a tulajdonosuk nem tudja, hogy képes-e erre a készülék.
Van egy funkció a tévéken, amit nagyon kevés magyar kapcsol be, pedig érdemes lenne
Minél idősebb valaki, annál nagyobb eséllyel ül le minden nap a tévé elé - derül ki az LG Magyarország országos reprezentatív kutatásából. A fiatal felnőttek közt a legjellemzőbb az internetes tartalomfogyasztás a tévéképernyőn, egyben ők szenderülnek álomba leggyakrabban a bekapcsolt készülék előtt éjszaka.
A kézi mosogatás takarékosabb, mint a gépi
Az energiatakarékosság témakörébe tartozik a vízpazarlás elkerülése is, hiszen a háztartásokban felhasznált ivóvíz kitermeléséhez, kezeléséhez, fogyasztókhoz való eljuttatásához, majd a szennyvíz tisztításához is energia felhasználására van szükség. A Bonni Egyetem sokat idézett tanulmánya szerint egy mosogatógépnyi edény- és evőeszközmennyiség megtisztításához a gép 80 százalékkal kevesebb vizet használ, mint a kézi megoldás, ha pedig az egész EU átállna kézi mosogatásról gépire, összesen évi 92 terawattóra energiát, valamint több mint hatmilliárd liter ivóvizet is meg lehetne takarítani.
Magyarországon is van hova fejlődni, hiszen az LG kutatása szerint csupán minden harmadik háztartásban található mosogatógép.
Ha elmegyünk otthonról, ki kell kapcsolni a fűtést
Bár elsőre jó ötletnek tűnhet a fűtés lekapcsolásával csökkenteni az energiafogyasztást, valójában akkor járunk a legjobban, ha – a távollét hosszától függően – kisebb-nagyobb mértékben lejjebb tekerjük a termosztátot, így ugyanis nem hűl át annyira a lakás, hogy azután túl sok energiába kerüljön az újbóli felfűtése. Ha munkába indulunk, 2-3 fokkal érdemes lejjebb állítani a hőmérsékletet, ha pedig hosszabb időre elutazunk, akkor temperáló fűtést tartsunk fent, mert azzal hatékonyan védekezhetünk a nemkívánatos páralecsapódások és az esetleges elfagyások ellen.
Repkedjenek a mínuszok! Tippek a fűtésszámla csökkentéséhez
Az egyik leghatékonyabb mód a fűtési kiadás csökkentésére, ha kevesebb energiát fogyasztunk, de a hideg lakás nem épp a legkényelmesebb megoldás. Mit lehet tenni, hogy ne fázzunk, és a költségek se legyenek az egekben? Íme néhány tipp.
Az LG országos kutatásának eredményei szerint a megkérdezettek fele lekapcsolja a fűtést, ha nincs otthon senki, elutazás előtt 35 százalék tesz így, 42 százalék pedig alacsonyabb fokozatra veszi vissza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.