Tech hvg.hu 2022. március. 01. 09:36

Termobárikus fegyverrel támadtak az oroszok az ukránokra – de mi ez, és miért olyan veszélyes?

Egy rettegett fegyvert, úgynevezett vákuumbombát vetett be az orosz hadsereg hétfőn Ukrajnában – legalábbis az ország washingtoni nagykövete szerint. A fegyver használatát a genfi egyezmény tiltja.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Egy tiltott eszközt, úgynevezett termobárikus fegyvert vetett be hétfőn Oroszország az ukrán erők ellen. Minderről Urakjna washingtoni nagykövete, Okszana Markarova számolt be egy, a részletekről szóló sajtótájékoztatón.

A termobárikus fegyvert – másik nevén vákuumbombát – állítólag Csecsenföldön is bevetették az ezredfordulón. A genfi egyezmény tiltja a használatát, mivel igen nagy rombolásra képes.

A fegyver működését a Guardian mutatta be. Lényege, hogy oxigén segítségével generál sokkal nagyobb robbanást, mint a hagyományos szerkezetek. A működése két részből áll: az első fokozat egy finom anyagból, jellemzően szénalapú üzemanyagból vagy apró fémrészecskékből álló aeroszolt juttat ki. A második fokozat meggyújtja ezt a felhőt, aminek hatására egy tűzgömb jön létre, hatalmas lökéshullámot és vákuumot kiváltva. A robbanás gyakorlatilag megsemmisíti az emberi testet.

A hasonló fegyvereket sokféle célra használják, és többféle méretben kaphatók. A szakértők szerint Ukrajnában elsősorban bunkerromboló feladatokhoz vetik be az oroszok, hogy általa védelmi állásokat semmisítsenek meg.

A Guardian szerint a levegőből indítható vákuumbombákkal barlangokat is be lehet dönteni.

A vákuumbombákat az orosz és a nyugati erők az 1960-as évek óta használják.

Ha érdeklik a fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.