A pekingi Csinghua Egyetem mérnökei 1 TB adatot küldtek 1 kilométer távolságra, amihez a másodperc töredékére volt szükségük.
Bár világszerte egyelőre az 5G hálózatok kiépítése folyik, az alapozó kutatás azonban már a 6G-ről is zajlik, ami elhozhatja az érzékek internetét. Az elsőségért folyó versenyben egyelőre Kína igen jól áll: 2021 nyarán a távol-keleti ország egyik mobilgyártója, az Oppo volt az, amelyik bemutatta az első 6G témájú fehér könyvét, amely részletesen tárgyalja következő generációs hálózatok architektúráját.
Most egy újabb kínai előrelépésről számolt be az állami South China Morning Post. A lap szerint a pekingi Csinghua Egyetem mérnökeinek először sikerült 1 TB adatot mintegy 1 kilométer távolságba küldeniük, ehhez pedig csupán egyetlen másodpercre volt szükségük.
Csang Csao, a fejlesztést vezető mérnökcsapat vezetője szerint ezt a rekordot nagyon magas frekvenciájú rádióhullámok, úgynevezett örvénymilliméteres hullámok segítségével sikerült elérniük. A sikeres teszt azt is jelenti, hogy a hiperszonikus fegyverek – amelyek a hangsebesség ötszörösével, vagy még gyorsabban haladnak – képesek lesznek használni a 6G-s kommunikációt a célpontok eléréséhez és a kommunikációra.
A PhoneArena beszámolója szerint a pekingi téli olimpia helyszínén, az egyik épületben egy kísérleti vezeték nélküli rendszert állítottak fel, ami képes egyszerre 10 ezer, nagy felbontású élő adást streamelni. Csang Csao szerint az új technológia semmihez sem hasonlítható, amit az elmúlt 100 évben a rádiókommunikáció terén láthattak a szakemberek.
China sets #6G speed world record, 10 to 20 times faster than #5G. pic.twitter.com/CKb1MD6iar
— Ambassador Deng Xijun (@China2ASEAN) January 8, 2022
A jelenlegi technológia kétdimenziós elektromágneses hullámokat használ, amelyek fel-le mozognak az információ megjelenítésére. Az örvénymilliméteres hullámoknak azonban három dimenziójuk van, amelyek működését egy tornádó örvénylő mozgásához lehet hasonlítani. Ez a mozgás plusz információkat tartalmazhat, amelyek tovább növelik a kommunikáció sávszélességét.
A Kínában ezen dolgozó csoport egy speciális adót épített, amely lehetővé teszi a hullámok három különböző módban pörgetését, hogy még több adatot lehessen így eljuttatni a célpontba. Ezzel párhuzamosan egy speciális vevőegységet is készítettek, amely képes nagy mennyiségű adatot dekódolni a másodperc töredéke alatt. A kínai kormány szerint ez egy forradalom kezdete lehet a telekommunikációban.
Japánban hasonló módon továbbított korábban adatokat a Nippon Telegraph and Telephone nevű cég, amely 200 Gpbs feletti sebességet ért el 10 méteres távolságon.
Ez már elég gyors? 206 Gbps tempóval száguldoztak az adatok egy 6G-s hálózaton
Az Oppo bemutatta első 6G témájú fehér könyvét, amely részletesen tárgyalja következő generációs 6G hálózatok architektúráját. A dokumentumban a kínai gyártó által létrehozott kutatócsoport felvázolja a 6G hálózatok modelljének műszaki jellemzőit, szolgáltatási és rendszerkövetelményeit, valamint a gépi tanulás felhasználási lehetőségeit.
A tervek szerint 2030-ra már kereskedelmi forgalomba hozhatják a 6G-t az országban, ám a hadsereg valószínűleg előbb is használni tudja majd – ott ugyanis a teljesítmény a fontos, nem a költség.
Az Egyesült Államok eközben igyekszik tartani a lépést: 2021 áprilisában bejelentette: 4,5 milliárd dolláros partnerséget kötött Japánnal a 6G technológia kifejlesztésére. A probléma ezzel az, hogy Kína birtokolja a 6G-vel kapcsolatos szabadalmak nagyjából 40 százalékát, míg az USA a második (35 százalék), amit Japán (10), Európa (9) és Dél-Korea (4) követ.
Vagyis egyelőre Kína jobban áll a fejlesztés tekintetében, igaz, a meccs még egyáltalán nem tekinthető lefutottnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.