Tech hvg.hu 2022. február. 08. 18:03

Láthatatlan fekete lyukra bukkantak a tudósok

A világűrben sodródó fekete lyukakat csak akkor lehet észlelni, ha találkoznak valamilyen anyaggal, amelyet magukba szívnak. Most azonban sikerült enélkül észlelni egyet.

A kutatók még 2019-ben tették közzé a világ első olyan fotóját, amelyen egy fekete lyuk látható. Sok ilyen égitest azonban teljesen láthatatlan, így ilyen fotót sem lehetne róla készíteni. Úgy tűnik azonban, egy kutatócsoportnak sikerült észlelnie egy ilyen égitestet a Hubble űrteleszkóp segítségével. Az erről szóló publikációt már elküldték az Astrophysical Journal számára, jelenleg a független szakértői jóváhagyásra vár.

A fekete lyukak akkor alakulnak ki, amikor a nagy csillagok elpusztulnak, a magjuk pedig összeomlik. Ez hihetetlenül sűrűvé válik, és olyan erős gravitációval rendelkezik, hogy még a fény sem tud kiszökni a csapdájából. A csillagászok azért is tanulmányozzák őket szívesen, mert sokat megtudhatnak arról, miként halt meg egy csillag. A fekete lyukak tömegének mérésével például kiderülhet, mi történt a csillaggal az utolsó pillanatokban, amikor a magja összezuhant, a külső rétegei pedig kilökődtek a világűrbe.

EHT Collaboration

Bár ezek az égitestek elvileg láthatatlanok, a gravitációjuknak köszönhetően észlelni lehet őket azáltal, ahogyan más objektumokkal kölcsönhatásba lépnek. Eddig kisebb fekete lyukak százait fedezték fel annak köszönhetően, ahogyan kölcsönhatásba léptek egy-egy csillaggal – írja a The Next Web.

Azonban nem minden fekete lyuk ilyen: van, amelyik sodródik a világűrben úgy, hogy semmivel nem lép kölcsönhatásba, így észlelni is nehéz. Az ilyen típusról viszont emiatt nem lehet megmondani, hogy miként keletkezett, honnan származik, és milyen lehetett az elpusztult csillag.

Annak érdekében, hogy sikerüljön ezeket is detektálni, éveken át két különböző módszerrel dolgoztak a tudósok. Mindez a mostani publikáció szerint új lehetőséget ígér arra, hogy észlelhetővé váljanak ezek a láthatatlan égitestek.

Megszámolták a tudósok, több mint 40 trillió fekete lyuk létezik a világűrben

Olasz kutatók egy új módszer segítségével számolták össze, mennyi csillagtömegű fekete lyuk lehet az univerzumban. Ez segíthet majd megválaszolni azt a kérdést is, hogy miként keletkeznek a szupermasszív fekete lyukak.

A kutatók gravitációs lencsés megfigyelést végeztek. A gravitációs lencse az, amikor például egy fekete lyuk gravitációja elhajlítja a közelében lévő fényt. Ez önmagában nem újdonság, elsőként Albert Einstein relativitáselmélete jósolta meg a jelenség létezését, majd 1919-ben egy napfogyatkozásnak köszönetően sikerült a gyakorlatban is igazolni a meglétét.

A projekt egy távoli csillag fényének észlelésével kezdődött: az először fényesebb lett, majd újra visszatért a normál mértékű fényéhez. A szakemberek azonban hiába kerestek, nem találtak olyan égitestet, ami ezt okozta volna.

A szakemberek ezért úgy vélték, hogy fekete lyuk okozta ezt a jelenséget. Hogy kiderüljön, valóban így történt-e, egy másik megfigyelési módszert alkalmaztak: hat éven át figyelték a csillagot a Hubble űrtávcsővel, hogy megmérjék, milyen messzire tért el a pozíciójától az égitest, amikor a fénye elhajlott.

El vannak ámulva a tudósok a képektől: 20-szor jobban sikerült rázoomolni a Sagittarius A* nevű fekete lyukra

Az eddigi legrészletesebb és legélesebb kép készült a Sagittarius A* nevű fekete lyuk körüli régióról. A kutatók eközben felfedeztek egy eddig ismeretlen csillagot a Tejútrendszer központjában és a csillag pályájának elemzése révén a fekete lyuk tömegére vonatkozó eddigi legnagyobb pontosságú méréseket végezték el.

Mindez lehetőséget adott arra, hogy kiszámítsák a lencsehatást okozó tárgy tömegét és távolságát. Ezek szerint nagyjából hétszer akkora, mint a Nap, és körülbelül 5000 fényévre található tőlünk. Ha a gravitációs lencsehatást nem egy fekete lyuk, hanem egy másik csillag okozta volna (ez is lehetséges), akkor azt észlelni kellene a Földről, az 5000 fényév ugyanis ilyen szempontból nem távolság. Ilyet azonban nem találtak, így arra a következtetésre jutottak, hogy egy sodródó fekete lyuk lehetett a tettes.

Ha kiderül, hogy a kutatóknak igazuk van, az komoly előrelépés lehet a fekete lyukak és az elpusztult csillagok megismerésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. december. 23. 14:40

„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia

Ezúttal a diákok és az őket támogató felnőttek lázadtak fel Szerbiában. Az egyetemisták és a középiskolai felsős diákok hetek óta követelik, hogy a hatóságok <strong>büntessék meg</strong> a november elsejei, 15 halálos áldozattal járó újvidéki pályaudvaromlás valódi felelőseit , és ne a „kishalakkal” vitessék el a balhét.  A tiltakozó akció legnagyobb tüntetését vasárnap rendezték meg Belgrádban, és már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelték, hanem az egész szerb kormány és az államfő, Alekszandar Vucsics lemondását is. A tüntetők mellett áll Novak Djokovic is.