Az Oltalom Karitatív Egyesület szerint egy 2023-as adminisztratív mulasztás miatt büntetik őket, pedig már korábban javították a hibát.
A Magyar Államkincstár (MÁK) Budapesti és Pest Vármegyei Igazgatósága elutasította az Iványi Gábor vezette Oltalom Karitatív Egyesület (OKE) 2025-ös évre benyújtott normatív támogatási igényét. Indoklásuk szerint az OKE 2023-ban és 2024-ben is szerepel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének meg nem felelő munkáltatók között, ennek hiányában nem nyújtható állami normatív támogatás – közölte a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség.
Mint írták, az OKE 2023-ban adminisztratív hiba következtében valóban elmulasztotta teljesíteni egyetlen munkavállalója esetében a bejelentésre vonatkozó kötelezettségét. A mulasztást állításuk szerint még 2023-ban korrigálták, ennek ellenére az egyesület a mai napig szerepel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének meg nem felelő munkáltatók között. A 2024-es évre vonatkozó normatíva-igényléskor is fennállt ugyanez a helyzet, akkor mégsem született elutasító határozat.
Az OKE a sorozatos normatívaelvonások és az 1 százalékos SZJA támogatás inkasszálása után rendezte köztartozásait, így törvény szerint nem lenne akadálya a normatíva közvetlen folyósításának. Ez lehetővé tenné a jelenlegi OKE intézmények működtetését, a járulékok befizetését, illetve néhány, jelenleg a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) fenntartásában működő intézmény átvételét.
A Magyar Államkincstár 2024. szeptember 1-től felfüggesztette a normatíva utalását valamennyi MET-hez és OKE-hez tartozó közoktatási intézmény esetében.
Idén összesen csaknem 2,5 milliárd forintot inkasszált a NAV az állami normatív támogatásokból, illetve az OKE és a MET pályázatokon elnyert pénzeiből és a civil adományokból.
Mindezek ellenére még mindig 13 intézményt üzemeltetnek, kizárólag civil támogatásokból.
A MÁK határozata ellen fellebbezést nyújtanak be. „Elfogadhatatlannak és embertelennek tartjuk, hogy egy kisebb, már korrigált adminisztratív hibára hivatkozva az OKE eleshet a költségvetési támogatástól, ezáltal szociális és gyermekvédelmi feladatainak ellátása ellehetetlenül, és több száz rászoruló sorsa kerül veszélybe. Bízunk benne, hogy a szeptemberi téves döntéshez hasonlóan a fellebbezés után ezt a határozatot is visszavonják” – írták.
Azt is közölték: az Emberi Jogok Európai Bírósága arról értesítette a MET-et, hogy a strasbourgi bíróság befogadta a nyár végén beadott keresetét. Ez azt jelenti, hogy hamarosan megindul a bírósági eljárás, amely jogorvoslatot és kártérítést jelenthet a MET számára az elszenvedett jogsérelmekért – tették hozzá.
A MET-et civilek segítik ki a nehéz helyzetben: