Tech hvg.hu 2022. február. 03. 15:03

Teljes a NASA bolygóvédelmi rendszere, 24 óránként az egész égboltot végignézik

A NASA által finanszírozott ATLAS-rendszer két másik teleszkóppal is kiegészült, így a belátható terület is sokkal nagyobb lett. A szakértők földközeli objektumokat figyelnek velük.

Jelentős mérföldkövet ért el a NASA aszteroidafigyelő rendszere, az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Ahogy az amerikai űrkutatási hivatal oldalán is olvasható, a program két újabb teleszkóp bevonásával már 24 óránként képes pásztázni az egész esti égboltot. A projektet földközeli objektumok (úgynevezett NEO-k, near-Earth objects) kutatása miatt hívták életre, olyan űrsziklák észleléséhez, amik veszélyt jelenthetnek a bolygóra.

A rendszer eddig két távcsővel pásztázta az eget – ezek Hawaiin üzemelnek. A szakértők nemrég azonban két másik, egy dél-afrikai és egy chilei műszert is bevontak a feladatba. Ez lehetővé teszi, hogy a szakértők a déli égboltot is ellenőrzésük alatt tartsák.

Kelly Fast, a NASA Bolygóvédelmi Koordinációs Irodájának munkatársa hangsúlyozta: a két másik távcsővel egy sokkal hatékonyabb bolygóvédelmi rendszer lépett működésbe. Szerinte a veszélyek elhárításának egyik legfontosabb módja a korai észlelés – ezt a célt szolgálják a berendezések.

A két korábbi teleszkópot a Hawaii Egyetem Asztronómiai Intézete (UH IfA) építette a NASA által nyújtott pénzügyi segítséggel. A Haleakalā-n, illetve a Maunaloa-n megtalálható berendezések 2017-ben váltak működőképessé. A projekt több évre visszanyúló sikerei után az IfA újból pályázott a NASA-nál, hogy a rendszert további két teleszkóppal bővítse a déli féltekén.

A négy ATLAS-teleszkóp mindegyike a teliholdnál 100-szor nagyobb területet képes átnézni egyetlen felvételből. A rendszer eddigi működése alatt több mint 700 földközeli aszteroidát és 66 üstököst fedezett fel, valamint észlelte a 2019 MO és a 2018 LA nevű két nagyon kicsi aszteroidát is, amelyek végül be is csapódtak a Földbe. Január 22-én a dél-afrikai ATLAS-Sutherland észlelte az első NEO-t, a 2022 BK-t, mely egy 100 méter átmérőjű aszteroida. A szakértők úgy tartják, hogy az objektum nem jelent veszélyt a bolygóra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.