Tech hvg.hu 2022. január. 27. 12:03

Önállóan operál rákos robot, és jobb munkát végzett, mint az ember

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói egy olyan robotot fejlesztettek ki, ami képes önállóan, nagy pontossággal elvégezni a nagy precizitást igénylő műtéteket.

Régóta használnak már a sebészek robotokat arra, hogy a segítségükkel végezzék el a műtéteket. Ez nemcsak precízebb munkavégzést, de gyorsabb gyógyulást is jelent a betegek számára. Nemrég az Országos Onkológiai Intézetben – először – vetették be a Da Vinci nevű robotot, egy prosztataeltávolító műtétnél. Ehhez még szükség volt sebészekre, a jövőben azonban ez már nem biztos, hogy így lesz.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói, Axel Krieger és munkatársai azt állítják, hogy az általuk fejlesztett robotrendszer most először volt képes önállóan elvégezni egy bonyolult és kényes sebészeti beavatkozást, ráadásul mindezt jobban tette, mint az ember. „A Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) az első olyan robotrendszer, ami emberi beavatkozás nélkül készít, módosít és hajt végre műtéti tervet a lágyszövetekben” – nyilatkozta a Gizmodónak Krieger.

A kutatók a Science Roboticsban megjelent publikációjukban azt írják, a robot precízebben végzi el a komplex laparoszkópos – csak kis bemetszést igénylő – műtéteket, mint a sebészek. Ezt egyelőre csak sertéseken tesztelték, de az eredmények így is biztatóak.

Az eljárás során a robot a vékonybelet műtötte meg úgy, hogy két bélszakaszt összekapcsolt. Erre akkor lehet szükség, ha egy adott részt valamiért – például egy tumor miatt – el kell távolítani. Ez kifejezetten nagy precizitást igénylő feladat, ugyanis ha nem megfelelően kötik össze a szakaszokat, az szivárgáshoz vezethet, ami életveszélyes a betegre nézve.

A szakemberek szerint a műtéti adatelemzésekből az derült ki, hogy a varrás pontosabbnak és következetesebbnek bizonyult a STAR esetében. A sertések vékonybelénél nem észleltek semmilyen szivárgást.

A robotot számos kamerával és érzékelővel szerelték fel, hogy háromdimenzióban tudják rekonstruálni a műtétet. Emellett úgy kellett programozni a gépet, hogy szükség esetén módosítani tudjon a kivitelezésen. Az eredmények azt mutatják, az autonóm sebészeti robotok építése nagyon is lehetséges.

Hogy mikor válhat általánossá, hogy egy robot operálja az embert, egyelőre nem tudni. Krieger szerint azonban már elindult az orvostudomány ezen az úton.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.