Tech hvg.hu 2022. január. 26. 07:13

Szabadjára engedi legendás óriásrepülőit az Airbus, mások is használhatják őket

Túlméretes szállítmányozásra más vállalatok is igénybe vehetik az Airbus ikonikus teherszállító repülőit, a Belugákat – közölte a repülőgépgyártó.

Az új szolgáltatás – az Airbus Beluga Transport – kereskedelmi megállapodás alapján érhető el többféle szektor számára, így az űripar, az energiaszektor, a hadseregek, a tengerészetek és humanitárius missziók is használhatják.

Az első szállítás 2021 végén már megtörtént, az Airbus Helicopters marignane-i gyártóbázisáról Kobéba (Japán) szállítottak árut egy ügyfélnek. A 3-as számú Beluga Varsóban, Novoszibirszkben (alább) és Szöulban hajtott végre technikai leszállást, amelynek során újratankolták a gépet.

Airbus

Az Airbus közleménye idézi a túlméretes szállítmányozásért felelős vezető szavait, aki szerint a Beluga szélesebb kialakítása új piacokat nyithat meg és egyben új logisztikai lehetőséget ad a cégek kezébe. „A helikoptereket például nem kell a szállításhoz szétszerelni, amely nagy előnyt jelent. Ugyanígy, a legnagyobb kereskedelmi hajtóművek fuvarozása is megoldható összeszerelt állapotban” – mondta Philippe Sabo.

Airbus

Az A300-600-as típus alapján kifejlesztett BelugaST-flotta öt gépből áll, ezekkel eddig az Airbus a saját gyártási helyszínei között a legnagyobb repülőgép-alkotóelemek szállítására használta. A BelugaST-ket hat, újgenerációs BelugaXL váltja, a vállalat szerint ezeknek fontos szerepük lesz az Airbus repülőgép-gyártásának felpörgetésében.

14 remek fotó az Airbus óriásgépének első repüléséről

Az Airbus 2019-ben szolgálatba álló BelugaXL repülőgépének szűzrepülését Christophe Cail kapitány mellett, Bernardo Saez-Benito Hernandez másodpilóta végezte. A francia repülőgépgyártó öt ilyen teherszállítót készít - mindegyiket saját szolgálatába állítja.

Az új Beluga Transportot többféle szállításra is alkalmazni lehet, mivel a BelugaST a világ legnagyobb rakodótér-átmérőjével rendelkezik a szállító repülőgépek között, így akár 7,1 méter széles és 6,7 méter magas túlméretes szállítmányt is képes befogadni – olvasható a közleményben.

A BelugaST fordulóidejének optimalizálása érdekében a nemzetközi ügyfeleknek új, a maitól némileg eltérő be- és kirakodási eljárásokat dolgoznak ki és új eszközöket is fejlesztenek ehhez. Ezek között említhető egy automata fedélzeti csomagmozgató berendezés, amelyet azokon a repülőtereken lehet használni, ahol nem áll rendelkezésre az áru be- és kipakolásához szükséges eszköz.

A közeljövőben az Airbus mind a hat BelugaXL-t forgalomba állítja, a BelugaST-k pedig egy új alapítású, saját légijármű üzembentartói engedéllyel és személyzettel rendelkező légitársasághoz kerülnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.