Tech hvg.hu 2022. január. 20. 08:42

Két perc alatt elpusztítja a koronavírus 70 százalékát egy új anyag, amelyet kilincseken helyeznének el

A Hongkongi Műszaki Egyetem fejlesztését 3D-nyomtatással előállított tárgyakon lehet használni. Azt mondják, hogy baktériumok ellen is működik.

A koronavírus-járvány a korábbiaknál is sokkal hangsúlyosabbá tette a gyakori és alapos kézmosást, a felületek fertőtlenítését. Ez utóbbi vezérelte a Hongkongi Műszaki Egyetem (PolyU) kutatóit is, akik egy évnyi munka után álltak elő valami újjal: egy érdekes és hatékony anyagot készítettek, ami vírus- és baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik.

A témában kiadott, hivatalos közlemény szerint az új anyag – melyet 3D-nyomtatással előállított tárgyakhoz lehet felhasználni – a koronavírus és a kórokozó más változatai ellen is bevethető. Állítják, mindössze két perc kell neki, hogy a felületére került vírus 70 százalékát elpusztítsa. Ez az arány 10 perc után 90 százalékra emelkedik, míg 20 perc után közel 100 százalékra.

The Hong Kong Polytechnic University (PolyU)

A kutatók az anyaggal kapcsolatos tesztekhez kilincsvédőket, valamint Braille-írásos liftgombokat készítettek, és minden ilyet nyilvános helyeken hagytak. Azt látták, hogy az anyag még egy évvel a kihelyezést követően sem veszített hatékonyságából, emellett sem a koronavírus, sem a kólibaktérium, sem pedig a Staphylococcus aureus nyomait nem találták a teszthez használt tárgyakon.

A kutatók állítják, hogy az anyag hatékonysága csak három év elteltével kezd csökkenni.

Mivel a 3D-nyomtatás segítségével igen változatos tárgyak készíthetők, a kutatók szerint szinte bármilyen kiegészítő bevonható a vírus elleni küzdelembe. A vírusölő szer magában a nyomtatáshoz használt alapanyagban van, nem utólag kerül rá. Ez azért fontos, mert így a kinyomtatott tárgy elvben akkor sem veszít a hatékonyságából, ha tisztítószerrel fertőtlenítik.

A PolyU nagyüzemi gyártásra is alkalmas anyagát elsősorban közintézményekben való felhasználásra szánják. A következő hónapokban a tudóscsoport több mint száz hongkongi épületben kíván kilincsborításokat elhelyezni, de azt remélik, hogy előbb-utóbb az iskolákat, a tömegközlekedési eszközöket és az egészségügyi intézményeket is felszerelhetik ilyen kiegészítőkkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.