Ismét elhalasztották a valaha tervezett legnagyobb teljesítményű űrteleszkóp, a James Webb felbocsátását, ezúttal a francia guyanai Kourouban uralkodó időjárási körülmények miatt, ahonnan az Ariane-5 rakéta fedélzetén kellett volna indulnia.
Az amerikai űrhivatal, a NASA közleménye szerint a start a rossz időjárási körülmények miatt marad el. Az új időpont december 25-e, amikor greenwichi középidő (GMT) szerint 12 óra 20 perc és 12 óra 52 perc között nyílik időablak a felbocsátásra. Amennyiben megvalósul a szombati indítás, úgy az igazi karácsonyi ajándék lesz a világ csillagászainak, akik három évtizede várnak erre az új obszervatóriumra.
Ez már a harmadik alkalom, hogy kisebb problémák miatt elhalasztják a startot. Az első a távcső november végi előkészítése során történt incidenshez, a második pedig a földi rendszerrel kapcsolatos kommunikációs problémához volt köthető.
A teleszkóp egy rendkívül összetett műszaki berendezés, amelyet az Egyesült Államokban építettek a NASA irányításával, és amely az európai és kanadai űrügynökségek műszereit is tartalmazza.
Az 1990-ben indított Hubble űrteleszkóp utódjaként beharangozott eszköz a világegyetem legkorábbi korszakát fogja feltárni.
A James Webb űrteleszkóp műszaki érdekességeiről részletes anyagunkban olvashat, melyből az is kiderül, mire számíthatunk, milyen felvételeket küld majd haza a szerkezet.
Nagyot nézünk majd, ha meglátjuk, amit hazaküld - napokon belül indul a James Webb űrteleszkóp
Aligha a múltbanézés lenne az első, ami a legújabb, hipermodern űrtávcsőről bárkinek eszébe jutna, pedig valójában erről is szó van. A felbocsátására váró James Webb űrteleszkóp (JWST) minden eddiginél távolabbra fog látni, ami azt is jelenti, hogy minden eddiginél régebbi dolgokat fognak megismerni a tudósok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.