Nagyjából 2,7 méter hosszú lehetett az ősi százlábú, amely maradványának egy részét még 2018-ban fedezték fel.
A világ eddigi legnagyobb százlábú (Arthropleura) fosszíliáját találták meg az Egyesült Királyságban – számolt be róla a The Guardian. A lap szerint az egykor Észak-Anglia területén élő és vadászó ízeltlábú nagyjából 50 kilogrammos lehetett, a kövület pedig körülbelül 326 millió éves.
A beszámoló szerint a kövületet a szerencsének köszönhetően találták meg a kutatók, miután Northumberland megye partjainál egy szikla a tengerpartra zuhant. A leletet a Cambridge-i Egyetem egyik doktorandusz hallgatója vette észre még 2018-ban, az erről készült tanulmányt pedig nemrég publikálták a Journal of the Geological Society című tudományos folyóiratban. A tudósok szerint ahhoz, hogy ilyen nagy méretű legyen, az állatnak tápanyagban gazdag növényi táplálékot, valamint más gerinctelen állatokat és kisebb kétéltűeket kellett fogyasztania.
Largest ever giant millipede fossil found on UK beach https://t.co/L17dX3y6ro
— The Guardian (@guardian) December 21, 2021
A most felfedezett kövület az állat egykori, levedlett vázának csupán egy részét őrzi. Egy szelvény nagyjából 75 centiméter hosszú, ami alapján úgy számolják, hogy körülbelül 2,7 méter hosszú lehetett, a súlya pedig elérhette az 50 kilogrammot. A lény maradványát egy folyómeder homokja őrizhette meg. Valószínűleg a karbon korban élt, vagyis nagyjából 100 millió évvel a dinoszauruszok előtt volt jelen a Földön.
A tudósok úgy vélik, hogy az állatok nagyjából 45 millió évig voltak jelen, mielőtt kihaltak volna. Ennek oka valószínűleg a globális felmelegedés lehetett, de az sem elképzelhetetlen, hogy a hüllők elszaporodása pecsételte meg a sorsukat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.