Tech hvg.hu 2021. december. 15. 15:43

Új kutatás bizonyítja: átállnak a műanyagevésre a baktériumok

A svéd kutatók 30 ezer olyan enzimet találtak a különböző élőlényekben, amelyek segítenek lebontani a műanyagokat.

Nem túlzás azt állítani, hogy nincs olyan pontja a világnak, amelyet ne szennyezett volna már be a műanyag. Az óceánok mélyén éppúgy találni belőle, mint a hegycsúcsok közelében, a probléma pedig az, hogy több száz évig is eltarthat, mire lebomlik. A kutatók ezért évek óta keresik a megoldást, hogy miként lehetne felgyorsítani a folyamatot.

A munka közben egy érdekes felfedezésre jutottak – derült ki a Microbial Ecology című tudományos lapban közzétett publikációból. A The Guardian azt írja: több mint 200 millió gént vizsgáltak át, és találtak nagyjából 30 ezer olyan enzimet, amellyel az élőlények 10 különböző műanyagtípust képesek lebontani.

AFP

A tanulmány az első olyan átfogó vizsgálat, amellyel azt mérték fel, mennyire képesek a baktériumok lebontani a műanyagot. Ezek alapján azt találták, hogy minden negyedik vizsgált organizmusnak van olyan enzimje, amellyel ez lehetővé válik.

A tudósokat is meglepte, hogy ezeknek az enzimeknek a száma és típusa megegyezik az adott területen lévő műanyagszennyezés mértékével és típusával. Szerintük ez azt bizonyítja, hogy a globális műanyagszennyezésnek komoly hatása van a mikrobiális ökológiára.

A tehenek gyomrában élő baktériumok képesek lebontani a műanyagokat

A műanyaghulladékot egyelőre többnyire elégetik, és csak kisebb mértékben újrahasznosítják. Egy másik módszer a kémiai újrahasznosítás, de ez nem környezetbarát folyamat.

Jan Zrimec, a svédországi Chalmers Egyetem kutatója arról beszélt, nem számítottak arra, hogy ilyen sok enzimet találnak majd. Mindez ugyanakkor jól mutatja, hogyan reagál a környezet az őt érő terhelésre.

A megtalált 30 ezer enzim közül 12 ezerre az óceánokban lévő baktériumoknál bukkantak. Ezek a minták 67 különböző helyszínről és három különböző mélységből származnak. A másik 18 ezer enzim 38 ország 169 helyszínének 11 különböző élőlényéből származik.

AFP

A megtalált enzimek nagyjából 60 százalékával eddig még nem találkoztak a tudósok, vagyis ezek számunkra ismeretlen módon bontják le a műanyagot.

A következő lépés, hogy a legígéretesebb enzimeket teszteljék a laboratóriumokban, hogy a jövőben melyik lehet alkalmas a műanyaghulladék hatékony kezelésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.