Tech MTI / hvg.hu 2021. december. 07. 19:09

Európai Gyógyszerügynökség: AstraZeneca és Janssen oltásra Pfizert, vagy Modernát érdemes adni

Az EMA szerint a vektorvakcinák után beadott mRNS oltóanyagok jó antitesttermelést váltanak ki.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) a koronavírus elleni, eltérő technológiával készült oltóanyagok alkalmazását javasolja a koronavírus elleni immunizáló oltás, valamint az emlékeztető oltások esetében is – jelentette be közös közleményben a két uniós ügynökség kedden.

Az EMA és az ECDC szakértői megállapították: a vektor alapú vakcinák – például az AstraZeneca vagy a Janssen oltóanyagai – az úgynevezett mRNS vakcinákkal – például a Pfizer/BioNTech vagy a Moderna oltóanyagaival – kombinálva "jó antitesttermelést váltanak ki" és magasabb a fehérvérsejtek csoportjához tartozó, a fertőzések ellen fellépő T-sejtek termelése is, mint ugyanazon vakcina alkalmazása esetén.

Közölték azt is, hogy a harmadik, emlékeztető oltáshoz hasonló immunválaszt tapasztaltak az első és a második beoltás esetében is, amikor a teljes védettség megszerzéséhez szintén különböző vakcinákat alkalmaztak.

Ugyanakkor azt is megjegyezték: a vektorvakcinák alkalmazása második adagként az alapimmunizálást célzó oltási programban, vagy két különböző gyártótól származó mRNS-alapú oltóanyag alkalmazásának hatékonysága még nem bizonyított (vagyis a Pfizer és a Moderna "keverését"). Noha az oltóanyagok biztosította immunitás időtartamára irányuló kutatások még tartanak, az eltérő vakcinák alkalmazása rugalmasságot biztosíthat az oltási programok számára, különösen, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű azonos oltóanyag.

Magyarországon az országos tisztifőorvos július végén közölte a háziorvosokkal és kórházakkal, hogy harmadik oltásként, milyen kombinációt érdemes adni. Az ajánlás szerint a vektorvakcinákra Pfizert, Modernát és Sinopharmot kell kapnia a páciensnek, ugyanakkor azt nem közölték, hogy bármilyen kutatás állna emögött. Az EMA közleménye arra nem tért ki, hogy a vizsgálták volna a homológ oltásokat (pl. 3 Pfizer), illetve azt sem, mi történik akkor, hogy ha mRNS-vakcinára vektorvakcinát adnak (mint, ahogy az a magyar ajánlásban szerepel.)

Hirdetés