Tech hvg.hu 2021. november. 25. 09:03

Videón a mutatvány: nem filmes cukorüvegen, hanem valódin hajtott át egy motoros

Motoros száguldott és repült keresztül egy nagy üvegtáblán – extrém produkcióval mutatta be a CE Glass, hogyan törik az edzett üveg.

Bár filmekben már sokszor láthattunk olyat, hogy valaki kiesik egy ablakon, autóval vagy motorral áthajtanak üvegen, olyankor viszont nem valódi, hanem úgynevezett cukorüveget használnak a filmesek. Ráadásul az áthajtás, esés pillanatában még be is robbantják azt, így valójában nem a színész vagy jármű erejétől törik szét az üveg. Nem így történt, amikor Hagyó Tamás filmes kaszkadőr áthajtott a szegedi CE Glass Industries által speciálisan kialakított felületen, merthogy az valódi üveg volt.

A vállalat az október végén leforgatott, minap közhírré tett mutatvány kapcsán emlékeztetett rá, hogy az üveg megmunkálásának többféle módja van, az egyik a hőmegmunkálás, ettől lesz edzett az üveg, ezáltal ötször-hatszor ellenállóbb, mint a normál üveg. Például a bútoriparnak készülő üvegek is ilyenek, és a hajmeresztő mutatványhoz használt üveg különlegessége is ebben a megmunkálási formában rejlett.

A produkció során egy 4 mm vastagságú, 3,5 méter széles és 1,7 méter magas csiszolt edzett síküveget használtak. Az üveget a CE Glass csapata az új edzőkemencéjével tette a produkcióra alkalmassá. Az edzés során a méretre szabott üveget 600-700 Celsius-fokos kemencébe rakják, ahol megváltozik az üveg szerkezete. Ennek a megmunkálásnak köszönhetően már nem a hagyományos módon fog törni az üveg, vagyis nem pókhálószerűen, szilánkosan, szabálytalan darabokra, hanem az egész felület milliónyi, nagyon apró, pár milliméteres darabra robban szét a törés pillanatában. Ennek volt köszönhető, hogy a legapróbb karcolás nélkül végre lehetett hajtani a produkciót.

A CE Glass üvegfeldolgozó üzemben meghatározták az üvegtábla legnagyobb lehetséges méretét, és különböző súlyokkal, még targoncával is tesztelték, hogyan fog viselkedni az üveg ilyen helyzetben. Íme az eredmény.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.