Tech hvg.hu 2021. november. 24. 08:33

Bekötik a nagy sebességű internetet az Antarktiszra, felpörgetheti a kutatásokat

Már 10 évvel ezelőtt is felmerült, hogy optikai kábellel kellene összekötni az Antarktiszt a világgal, eddig azonban erre nem került sor.

A Ross-sziget déli csúcsán található amerikai McMurdo kutatóállomáson igen komoly tudományos élet zajlik az év ezen időszakában. Októbertől februárig nagyjából 1000 szakember látogat el oda, hogy különböző kutatásokat végezzenek – ám a fontos tudományos szerepe ellenére egy dolog hiányzik az állomásról: a nagy sebességű internet.

A kutatóállomás az utolsó olyan kontinensen található, amely nincs összekötve a világ többi részével egy optikai kábel segítségével. Úgy tűnik azonban, hogy ez hamarosan megváltozhat – írja a The Verge.

United States Antarctic Program

Az amerikai Nemzeti Tudományos Alap (National Science Foundation, NSF) az év elején vizsgálni kezdte, hogy miként lehetne egy optikai kábel segítségével összekötni az Antarktiszt Új-Zélanddal vagy Ausztráliával. Az ötlet önmagában nem új: már egy évtizede is felvetődött, ám más projektek nagyobb előnyt élveztek. Ha azonban végre megvalósul, akkor az a kutatók szerint az életet is megváltoztatja ott.

Patrick Smith, az NSF technológiai fejlesztésekért felelős vezetője szerint a kutatók csak műholdas kapcsolat segítségével tudnak kommunikálni a kutatóállomásról a külvilággal, az adataikat pedig gyakran merevlemezen kell elhozniuk onnan. Ez lassítja a tudományos kutatást, ám ha az optikai kábel kiépülne, akkor a mérési eredményeket valós időben tudnák kielemezni a világ másik pontján lévő szakemberek.

United States Antarctic Program

Emellett az NSF úgy véli, az optikai kábellel újfajta adatok gyűjtését is lehetővé teszi. Az egységgel például szeizmikus adatokat is rögzíteni lehetne, figyelni lehetne vele az óceán hőmérsékletét és nyomását, ami pedig kulcsfontosságú lenne az éghajlatváltozással kapcsolatos kutatásokban.

És persze az sem mellékes, hogy az állomás munkatársai könnyebben vehetnék fel a kapcsolatot a szeretteikkel.

Vannak ugyanakkor olyan kutatók is, akik aggónak amiatt, milyen hatással lesz a nagy sebességű internet a kutatóállomás életére. Peter Neff, a Minnesotai Egyetem tudósa szerint az antarktiszi kutatóállomások dolgozói nagyon összetartó közösséget jelentenek, ami elveszhet a szélessávú internet megjelenésével. Emellett szerinte azt is befolyásolhatja, hogy mennyire összpontosítanak majd a tudósok az általuk elvégzendő feladatokra.

Hogy a projekt mikorra valósulhat meg, egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.