Tech hvg.hu 2021. november. 23. 09:33

Videó: ez történt, amikor az oroszok felrobbantották a műholdjukat

Az oroszok még november közepén semmisítették meg a Kozmosz 1408 műholdat a világűrben, amiről több vizualizáció is készült.

Washington nemrég a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósainak veszélyeztetésével vádolta Moszkvát, az oroszok ugyanis egy műholdak elleni rakétát teszteltek. Mindez azért volt különösen nagy probléma, mert a felrobbantott műhold miatt rengeteg űrszemét keletkezett, ezért az ISS legénységének kétszer is fel kellett készülniük az evakuálásra.

Hogy mennyire komoly problémát jelent a műhold miatt keletkező űrtörmelék, azt már ezek alapján is el lehet képzelni, ám nemrég több olyan animáció is készült, amely megmutatja, miként szóródott szét a törmelék a Föld körül.

Az alábbi videóban az is remekül látszik, miért kellett a Nemzetközi Űrállomás legénységét riadóztatni.

A leglátványosabb videót talán Hugh Lewis, a Southamptoni Egyetem tudósa készítette, amin szintén jól látszik, miért volt veszélyes az oroszok akciója. A törmelék elsőre nem tűnik úgy, hogy komoly fenyegetést jelentene, ám hamar kiderül, ha valaki azon a ponton tartózkodott volna, ahonnan a videó is mutatja a törmelék útját, rövid úton menekülnie kellett volna.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint legalább 1500 darab olyan törmelék keletkezett a robbanás után, amit még nyomon lehet követni, ám emellett több ezer olyan apró űrszemét is keletkezett, amit nem lehet nyomon követni. Mindez azért probléma, mert több ezer km/h sebességgel mozognak a világűrben, és potenciálisan veszélyeztetnek minden olyan objektumot, ami a közelükbe kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.