Tech hvg.hu 2021. november. 23. 09:33

Videó: ez történt, amikor az oroszok felrobbantották a műholdjukat

Az oroszok még november közepén semmisítették meg a Kozmosz 1408 műholdat a világűrben, amiről több vizualizáció is készült.

Washington nemrég a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósainak veszélyeztetésével vádolta Moszkvát, az oroszok ugyanis egy műholdak elleni rakétát teszteltek. Mindez azért volt különösen nagy probléma, mert a felrobbantott műhold miatt rengeteg űrszemét keletkezett, ezért az ISS legénységének kétszer is fel kellett készülniük az evakuálásra.

Hogy mennyire komoly problémát jelent a műhold miatt keletkező űrtörmelék, azt már ezek alapján is el lehet képzelni, ám nemrég több olyan animáció is készült, amely megmutatja, miként szóródott szét a törmelék a Föld körül.

Az alábbi videóban az is remekül látszik, miért kellett a Nemzetközi Űrállomás legénységét riadóztatni.

A leglátványosabb videót talán Hugh Lewis, a Southamptoni Egyetem tudósa készítette, amin szintén jól látszik, miért volt veszélyes az oroszok akciója. A törmelék elsőre nem tűnik úgy, hogy komoly fenyegetést jelentene, ám hamar kiderül, ha valaki azon a ponton tartózkodott volna, ahonnan a videó is mutatja a törmelék útját, rövid úton menekülnie kellett volna.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint legalább 1500 darab olyan törmelék keletkezett a robbanás után, amit még nyomon lehet követni, ám emellett több ezer olyan apró űrszemét is keletkezett, amit nem lehet nyomon követni. Mindez azért probléma, mert több ezer km/h sebességgel mozognak a világűrben, és potenciálisan veszélyeztetnek minden olyan objektumot, ami a közelükbe kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.