Az oroszok még november közepén semmisítették meg a Kozmosz 1408 műholdat a világűrben, amiről több vizualizáció is készült.
Washington nemrég a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósainak veszélyeztetésével vádolta Moszkvát, az oroszok ugyanis egy műholdak elleni rakétát teszteltek. Mindez azért volt különösen nagy probléma, mert a felrobbantott műhold miatt rengeteg űrszemét keletkezett, ezért az ISS legénységének kétszer is fel kellett készülniük az evakuálásra.
Hogy mennyire komoly problémát jelent a műhold miatt keletkező űrtörmelék, azt már ezek alapján is el lehet képzelni, ám nemrég több olyan animáció is készült, amely megmutatja, miként szóródott szét a törmelék a Föld körül.
Update: this video represents a simulation of the initial dispersion of the fragments resulting from the reported #ASAT test. The event has increased the collision risk of spacecraft in the LEO regime registered to #EUSST, hence impacting the safety of EU #space infrastructure. pic.twitter.com/iA3zRKNqr1
— EUSST (@EU_SST) November 18, 2021
Az alábbi videóban az is remekül látszik, miért kellett a Nemzetközi Űrállomás legénységét riadóztatni.
A leglátványosabb videót talán Hugh Lewis, a Southamptoni Egyetem tudósa készítette, amin szintén jól látszik, miért volt veszélyes az oroszok akciója. A törmelék elsőre nem tűnik úgy, hogy komoly fenyegetést jelentene, ám hamar kiderül, ha valaki azon a ponton tartózkodott volna, ahonnan a videó is mutatja a törmelék útját, rövid úton menekülnie kellett volna.
Final visualisation for the moment: #Cosmos1408 #SpaceDebris cloud passing over the Atlantic. Quality is not great but should give you an impression of what it would be like to pass near the cloud (YouTube version: https://t.co/0xoljxmiEU) pic.twitter.com/9s0looT6IW
— Hugh Lewis (@ProfHughLewis) November 18, 2021
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint legalább 1500 darab olyan törmelék keletkezett a robbanás után, amit még nyomon lehet követni, ám emellett több ezer olyan apró űrszemét is keletkezett, amit nem lehet nyomon követni. Mindez azért probléma, mert több ezer km/h sebességgel mozognak a világűrben, és potenciálisan veszélyeztetnek minden olyan objektumot, ami a közelükbe kerül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.