Az AstraZeneca két, hat hónapon át tartó klinikai teszt eredményét közölte, amiben a koronavírus elleni gyógyszerét tesztelték. Az eredmények biztatóak.
Két klinikai vizsgálat eredményei alapján az AstraZeneca koronavírus-gyógyszere (AZD7442) hosszú ideig tartó és erőteljes védelmet biztosít a Covid–19-fertőzés ellen – közölte csütörtökön a cég. A vállalat szerint az általuk kifejlesztett antitest-kombinációs készítmény hat hónapos utánkövetés során a vizsgálatban 83 százalékos hatékonyságot ért el,
és nem volt súlyos vagy halálos kimenetelű betegség.
Egy ezzel párhuzamosan végzett vizsgálatban 88 százalékos sikerrel tudta megakadályozni a szer a súlyos kimenetelt, ha a kezelést a fertőzést követően három napon belül megkezdték.
Több mint 167 ezer dobozzal váltottak már ki Magyarországon ebből a koronavírus elleni gyógyszerből
A Favipiravir a kormány járványügyi oldalán olvashatók szerint képes megakadályozni a tünetek súlyosbodását.
A megelőzési célú vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy egyszeri – 300 milligramm intramuszkuláris, vagyis izomba adott – adagolás mellett az AZD7442 83 százalékkal csökkentette a tünetes Covid–19-betegség kialakulását a placebóhoz képest. A cég szerint mindez azért jelentős eredmény, mert a népesség nagyjából 2 százaléka a Covid–19-vakcinák felvétele ellenére fokozott kockázatnak van kitéve, mert nem alakul ki bennük a megfelelő immunválasz. Közéjük tartoznak például a különböző rosszindulatú vérképzőszervi betegséggel élők, a kemoterápiával kezelt daganatos betegek és a szervátültetés után lévők, vagy más, immuncsökkentő kezelést kapó betegek.
[Jó, ha tud róla: ezért lehet negatív a Covid-tesztje, ha fertőzöttek veszik körül]
A korai kezelést célzó vizsgálatba olyanokat vontak be, akik enyhe-középsúlyos Covid–19-betegség miatt szorultak kezelésre. Egyszeri 600 milligrammos dózis mellett az AZD7442 készítmény a súlyos betegség kialakulását és a halálozást 88 százalékkal volt képes mérsékelni azoknál, akik a kezelés megkezdésekor legfeljebb 3 napja mutattak tüneteket. A vizsgálatba bevont résztvevők 90 százaléka magas kockázatú, társbetegségekben szenvedő betegcsoportokból került ki.
Jóváhagyást kapott a világ első szájon át szedhető Covid-gyógyszere
A tabletta egy enzimet céloz meg, és hibát generál a vírus genetikai kódjában. Napi kettőt kell szedni belőle.
Mindkét vizsgálatban a résztvevők jól tolerálták az AZD7442 kezelést, nem találtak új biztonságossági kockázatra utaló jeleket – közölték.
Az AstraZeneca október elején már bejelentette, hogy sürgősségi engedélykérelmet nyújtott be az amerikai gyógyszerhatóságnál a készítményére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.