A 39 éves Justin Andrew Wilke és társai egy erdőtüzet kihasználva vágtak ki értékes fákat. A tettükre DNS-elemzéssel sikerült bizonyítékot szerezni.
Húsz hónapnyi börtönbüntetésre ítéltek egy illegális fakitermelőt az Egyesült Államokban. Ez önmagában nem volna túl érdekes hír, de a The Washington Post szerint az elkövetőt úgy sikerült elítélni, hogy az ügyben egy fa DNS-ét is felhasználták: ez utóbbi jelentette ugyanis az engedély nélküli fakivágás perdöntő bizonyítékát.
Az ügy szálai még 2018-ra nyúlnak vissza, amikor egy szintén amerikai nemzeti park területén óriási tűz keletkezett. Utóbbi okai máig tisztázatlanok, de a bíróság szerint a favágók ezt kihasználva loptak el oregoni vagy úgynevezett nagylevelű juharfákat. Ezek rendkívül értékes fafajták, a többi közt akusztikus gitárokat készítenek belőlük.
Az 1000 évig élő fa titka az, hogy egyszerűen nincs beprogramozva az öregedésre
Nincs beprogramozva az öregedésre és egész életében a betegségek, valamint az aszály okozta betegségek leküzdését segítő kemikáliákat termel a páfrányfenyő - állapították meg amerikai és kínai kutatók, megfejtve a fafaj hosszú életének titkát.
A bíróság a tűzgyújtást nem tudta a most 39 éves elkövetőre, Justin Andrew Wilke-re bizonyítani, de azt kiderítették, hogy az eseményekkor biztosan jelen volt. Egy másik vizsgálat pedig azt is feltárta, hogy a területről eltűnt fákat egy tumwateri malomba szállították.
A DNS-vizsgálatot akkor végezték el, amikor Wilke kitartóan állította, hogy a fát engedéllyel szállították le, de ez nem volt igaz: Richard Cronn, az amerikai erdészeti szolgálat szakembere megállapította, hogy a malomba került fák genetikai kódja azonos volt azokkal a (kivágott) famaradványokkal, amikre az Elk-tó környékén bukkantak a hatóságok.
Az ítélethirdetéskor elhangzott, Wilke-nak kártérítést kell fizetnie az amerikai erdészeti szolgálatnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.