A 2M0437b jelű planétát a Hawaiin üzemelő Subaru Teleszkóp szúrta ki. A Jupiternél ötször nagyobb is lehet.
Közvetlen fotó készült arról az exo- vagyis Naprendszeren kívül bolygóról, amit a Hawaiin működő Subaru Teleszkóppal sikerült detektálniuk csillagászoknak – írta a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című szakfolyóiratban megjelent tanulmányról beszámoló Science Alert.
A 2M0437b jelű planéta tőlünk 400 fényévre található.
Az, hogy egy exobolygóról fotó is készült, rendkívül ritka: ezeket az égitesteket ugyanis általában a közelükben lévő csillag fényváltozásából lehet megfigyelni, a bolygót magát nem igazán látni.
A Subaru 2018-ban vette észre az égitestet, de a létezését a Keck Obszervatórium teleszkópjával igazolták. Ehhez mintegy három évig tartó megfigyelésre volt szükség. „A Keck Obszervatórium által gyűjtött kiváló adatokkal megerősítettük, hogy a bolygó a csillagával együtt mozdul el az űrben, tehát valóban összetartoznak” – mondta Adam Kraus, a Texasi Egyetem csillagásza.
Egy új és vad kutatás szerint a Naprendszert egy mágneses alagút veszi körül, a tudós állítja, látni lehet
A csillagászok évtizedek óta vizsgálnak különféle égi struktúrákat. Az egyikre most születhetett magyarázat.
A 2M0437b igen távol kering a napjától, és rendkívül fiatal: csak néhány millió éves, így a felszíni hőmérséklete, a bolygóképződés intenzív folyamatai miatt, igen magas, 1200 Celsius-fok körüli. Ez viszont lehetővé teszi, hogy infravörösben is érzékelhető legyen, még több mint 400 fényév távolságból is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.