Moszkvában péntek óta több mint 240 metróállomáson működik olyan arcfelismerő rendszer, amellyel fizethetnek is a jegyükért az utasok.
Miközben az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is egyre inkább igyekeznek a döntéshozók háttérbe szorítani az arcfelismerő rendszerek alkalmazását a köztereken, Oroszország épp a másik irányba lép. A Guardian beszámolója szerint a moszkvai metróban a hatóság bevezetett egy ilyen rendszert, ennek segítségével fizetheti ki az utazóközönség a menetjegyét.
A Face Pay nevű arcfelismerő rendszert több mint 240 állomáson élesítették pénteken az orosz fővárosban. A város polgármestere, Szergej Szobjanin a Twitteren azt írta a rendszerről: ennek köszönhetően mostantól úgy lehet utazni, hogy nem kell elővenni sem a telefont, sem a bankkártyát, sem pedig az utazásra jogosító metrokártyát.
Теперь все пассажиры #мосметро смогут платить за проезд, не доставая телефон, "Тройку" или банковскую карту. Система Face Pay завтра заработает на более чем 240 станциях. pic.twitter.com/8x4xeFkbqW
— Сергей Собянин (@MosSobyanin) October 14, 2021
A polgármester szerint ahhoz, hogy ezt valaki használni tudja, össze kell hangolnia a fényképét a bankkártyájával és a metrókártyájával a metróhoz tartozó hivatalos alkalmazásában. Ezek után már elég lesz belenézni a kamerába a kapunál, a rendszer pedig automatikusan megveszi a jegyet.
A moszkvai hatóságok arra számítanak, hogy a következő három évben az utasok 15 százaléka használni fogja a rendszert, ami gyorsabb közlekedést tesz majd lehetővé. A hatóságok szerint a begyűjtött információk biztonságban lesznek, azokat ugyanis olyan szervereken tárolják majd, amihez csak a belügyminisztérium munkatársai férnek majd hozzá.
Fillérekből kicselezhető Putyinék moszkvai arcfelismerő rendszere
Az ELTE TTK Etológia Tanszék kutatói felfedezték, hogy a kutya és az ember agya eltérően súlyozza a különféle vizuális információkat másokról. Míg az emberi agy különösen érzékeny az arcokra, a kutyákra ez nem jellemző. A kutatás eredményei segíthetnek jobban megérteni a társas funkciók agyi szerveződését és evolúciós fejlődését.
A RoszKomSzvoboda adatvédelmi szervezet vezetője, Sztanyiszlav Shakirov szerint ugyanakkor a lépés veszélyes, mert ezzel Oroszország folyamatosan ellenőrizheti a lakosságát. Emiatt arra lenne szükség, hogy az alkalmazás és az adatok használata teljesen átlátható módon működjön. A szakember szerint ezzel a lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy Kínává váljanak. A távol-keleti országban működik a világ legtöbb biztonsági kamerája, amivel a teljes lakosságot képes megfigyelni a hatalom, a szociális kreditrendszerrel pedig azt is eldöntheti, hogy ki utazhasson, kaphasson hitelt vagy munkát.
A Guardian azt írja, a moszkvai metrót naponta több mint 6 millió utas veszi igénybe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.