Tech Balogh Csaba 2021. október. 13. 10:03

Az 5G már megy, de most kell csak odafigyelni: ha rákapcsolunk, megérezzük a hatását

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Az 5G fejlesztésében elért eredmények mellett a technológiai előnyök mindennapossá válásához szükséges továbblépésre hívta fel a figyelmet Ken Hu, a vállalat soros elnöke Dubajban. A Global Mobile Broadband Forum 2021 konferencia nyitóelőadásán elhangzott: a zöld út a járható út.

Világszerte 176 kereskedelmi mobilhálózat, 1,5 millió bázisállomás, 500 millió felhasználó, 10 ezernél is több üzleti megoldás és projekt – ez az 5G technológia aktuális mérlege. Ken Hu szerint öt év alatt óriási előrelépésnek lehettünk tanúi, az 5G terjedése sokkal gyorsabb, mint arra az iparág számított.

hvg.hu

Ezzel együtt van hova fejlődni, ismerte el a Huawei elnöke. Az 5G technológia lehetőségeit valóban kihasználó megoldások száma csekély, a kiterjesztett/virtuális valóságra (AR/VR) alapuló szolgáltatások, valamint a futurisztikus, hologramalapú megoldások igen lassan terjednek, ahogy a hálózatra kapcsolódó járművek is. A 10 ezernél is több üzleti 5G-projekt fele pedig Kínában koncentrálódik. „Egyre több a jó példa, de az iparágnak szüksége van fenntartható üzleti példákra is” – mondta Dubajban Ken Hu.

Epekedni fog az 5G-s internet után, ha megmutatjuk, hogy mire jó

Miközben Magyarországon és a világ többi részén is a 4G-s mobilnet bevezetésén fáradoznak a szolgáltatók, az iparági kutatás-fejlesztési központokban már javában fejlesztik az 5G-t. És nem, egyáltalán nem az lesz a legfontosabb előnye, hogy gyorsabban jönnek le a filmek az nCore boltból.

Mindennapok felturbózva

A lakossági felhasználók életébe – a gyorsabb mobilhálózati letöltéseken túl – a fizikai valóság bővítése (Extended Reality, XR) által hozhat változást az 5G. Hogy a felhasználók részesei lehessenek ennek, három téren is változásra van szükség.

Ken Hu szerint elengedhetetlen a hálózatfejlesztés: a most reklámozott 1 gigabites helyett 4 gigabitesnél is gyorsabb hálózatok kellenek, melyeken legfeljebb 10 milliszekundumos késleltetéssel mozognak az adatcsomagok. A felhasználói oldalon kisebb, könnyebb és megfizethetőbb headsetekkel kell előállnia a gyártóknak, hogy minél nagyobb tömegek minél kényelmesebben férhessenek hozzá a fizikai valóságot „érdekesebbé tévő” AR-megoldásokhoz, illetve a virtuális valósághoz.

És akkor most elmeséljük, milyen lesz 15 év múlva a Facebook

Mark Zuckerberg legújabb dobása egy olyan jövő felé mutat, amit nemrég még utópiaként olvashattunk a Ready Player One című könyvben. Virtuális kézfogás, otthonunkban ülve részt venni egy tanórán, új világ, új élet? Amit még most elképzelni sem tudunk, hamarosan megvalósulhat.

És hogy a jobb hálózatokra csatlakozó olcsóbb és kényelmesebb eszközökön legyen is mihez hozzáférni, jobb tartalmak is kellenek. Ken Hu szerint fontos, hogy a tartalomkészítők – akik jelenleg költségesen és nehézkesen tudnak bármit is előállítani – olyan eszközöket kapjanak a kezükbe, melyek leegyszerűsítik a dolgokat. Magyarán szólva közel olyan egyszerűen lehessen XR-tartalmakat alkotni, mint amilyen könnyű ma egy minőségi videós-szöveges tartalmat létrehozni.

A Huawei elnöke arról is beszélt a dubaji konferencián, hogy az üzleti szereplők lehetőségeit is bővíteni kell. Ez a terület klasszikusan összetettebb megoldásokat kíván, mint a lakossági, de közös alap egy megbízhatóan működő hálózat – hangsúlyozta.

hvg.hu

Ken Hu azt mondta, az csak az igazság egyik fele, hogy a Világgazdasági Fórum számítása szerint a digitalizáció segítségével 2030-ig jelentősen – mintegy 15 százalékkal – csökkenthető a globális szén-dioxid-kibocsátás. Nagyon fontos megnézni a másik oldalt is:

az 5G által erősített megoldások a korábbiaknál jóval nagyobb adattömeggel járnak együtt, ezek folyamatos gyűjtése, tárolása és feldolgozása pedig azt hozza, hogy magának a technológiai szektornak nő a károsanyag-kibocsátása.

Hogy a fejlődés fenntartható legyen, a Huawei szerint szükség van a probléma felismerése után az iparág zöldítésére. Segíthet a termékinnováció, például újfajta anyagok használata által. De a hardveres mellett jól jön a szoftveres változtatás is: olyan intelligens algoritmusokra van szükség, melyekkel optimalizálható az eszközök és különösen az adatközpontok energiamenedzsmentje – úgy csökkenthető a fogyasztásuk, hogy közben a teljesítményük növekszik.

Zöldre kell festeni az 5G-t, különben a mobiltornyok felzabálhatják az előnyeit

Ahogy terjed a világon az 5G, úgy nő a mobilhálózatokon átfolyó adatmennyiség. Könnyen belátható, hogy a rendszer egyre nagyobb energiát igényel. A hagyományosan használt technológiával ez egy idő után kezelhetetlenné és fenntarthatatlanná válik, ezért szükség van a rendszer zöldítésére - hívta fel az iparág figyelmét a Dubajban zajló MBBF 2021 technológiai konferencián Ryan Ding, a Huawei szolgáltatói üzletágának elnöke.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.