Tech hvg.hu 2021. október. 12. 09:53

Geomágneses vihar érte el a Földet hétfő éjjel

Az amerikai légkörkutató intézet (NOAA) a jelenség áramkimaradásokat okozhat és megzavarhatja a műholdakat. A kiváltója általában a napkitörés.

Az amerikai légkörkutató intézet (NOAA) figyelmeztetést tett közzé néhány órája, mely szerint geomágneses vihar éri majd el a Földet hétfőről keddre virradó éjszaka. A jelenség a Sky News cikke szerint az áramhálózatban való ingadozást, illetve áramkimaradást okozhat, valamint megzavarhatja a műholdak működését.

A NOAA hozzáteszi, hogy a geomágneses vihar gyakori kísérő jelensége az északi fény; ilyesmit most is lehetett látni, de nem kizárólag a sakvidékekhez közel eső helyeken, hanem például Észak-Írországban és Anglia északi részén is.

A geomágneses viharok kiváltó eseménye általában a napkitörés – ez most is így volt. Az ügynökség G2-es kategóriájúként emlegette az eseményt, amely így közepesen erősnek számított. A napkitöréseknek szintén több fokozata létezik, az X-osztályúak a legintenzívebbek.

A legerősebb geomágneses vihart 1859-ben dokumentálták a szakemberek; ez volt az úgynevezett Carrington-esemény. A jelenség akkor az Egyenlítőhöz sokkal közelebbi szélességi körökön is látható sarki fényt hagyott maga után, amely az akkor beszámolók szerint a teliholdnál is fényesebb volt.

Emellett az Európa- és Észak-Amerika-szerte működő távírórendszerek üzemzavarát okozta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.