A tudósok több olyan vörös törpe csillagot is találtak, amelyek valószínűleg csak akkor bocsáthatnának ki rádiójelet, ha egy bolygó zavarja meg a mágneses mezőjüket.
Négy bolygóra bukkanhattak a tudósok néhány közeli csillag körül - számolt be róla az IFLScience. A kutatók rádióteleszkópok segítségével pásztázták az égboltot, és néhány, a Naprendszer közelében lévő vörös törpe felől aktivitást észleltek. A szakemberek úgy vélik, ezek a korábban nem mért jelek bolygók jelenlétére utalnak.
A lap azt írja, amennyiben a sejtésük beigazolódik, akkor a jövőben újfajta módszerrel is kutathatunk majd az égitestek után, emellett pedig kiderülhet, hogy az ilyen csillagok környezete alkalmas-e arra, hogy a bolygók megtartsák a légkörüket.
A tudósok még 2020-ban jelentették be, hogy a rádióhullámok segítségével találtak egy exobolygót. Ez elviekben a GJ1151 nevű vörös törpe körül kering, ám a kutatók akkor megjegyezték, hogy a jeleket nemcsak egy bolygó jelenléte miatt detektálhatták.
Azóta tovább vizsgálták az égboltot, a friss kutatási eredményükről pedig a Nature Astronomy és az Astrophysical Journal Letters hasábjain számoltak be.
A tudósok a LOFAR teleszkóp segítségével vizsgálták meg az égbolt egy részét. Összesen 19 vörös törpétől érkező jelet fogtak be, amelyek 12 és 150 fényév távolságra vannak tőlünk. Ezek többsége ugyan aktív csillag, amelynek kibocsátása könnyen megmagyarázható. Van azonban négy olyan is, amelyektől akkor érkezhetnek rádiójelek, ha egy bolygó megzavarja a mágneses mezőjüket.
A szakemberek megvizsgálták ezeket a csillagokat, és úgy vélik, a Földnél nem nagyobb, nagyjából a Merkúr és a Föld méretéhez hasonlító bolygókról lehet szó. A keringési idejük 2-5 nap lehet, és annyira közel vannak a vörös törpéjükhöz, hogy nagyjából a lakható zónába esnek. Persze ez nem jelenti azt, hogy élet is van rajtuk – a Hold is a lakható zónában van, mégsincs rajta élet.
A kutatók most azt remélik, a további vizsgálatok kideríthetik, van-e légkörük az észlelt égitesteknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.