Világszerte sokan lepődtek meg azon, hogy miért nem a koronavírus elleni vakcina kifejlesztője kapott orvosi Nobel-díjat idén, azonban szakértők másképp látják.
A Nature egy cikkben reagált arra a világszerte tapasztalt megrökönyödésre, hogy miért nem Karikó Katalin, a koronavírus elleni vakcina kifejlesztője kapta a díjat – írta a 444.
Karikó Katalint az idei orvosi Nobel-díj nagy várományosaként emlegették, mégsem ő kapta, hanem az amerikai David Julius és az Egyesült Államokban élő, libanoni születésű Ardem Patapoutian a hőmérséklet és a tapintás érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért.
Balogh Csaba: Karikó Katalin, a Nobel-díj és a való világ
Ebben a kérdésben nagyon nem egyszerű, de tegyük most félre azt, hogy magyarok vagyunk, mint Karikó Katalin. Nézzük egyszerűen csak a Nobel-díj alapítójának kívánságát, illetve az mRNS technológiát.
Bár a Nature nem említi név szerint Karikó Katalint, vélhetően erre reagáltak. A díjat odaítélő Svéd Királyi Tudományos Akadémia főtitkára szerint nem kérdés, megérdemli-e az mRNS-technológia a Nobel-díjat.
Mivel a jelöléseket februárig kellett leadni az orvosi Nobelre, még akkor nem volt egyértelmű, melyik vakcinának milyen hatása lesz, így a megszólaltatott szakértők szerint több időre van szükség az mRNS elismerésére. Nem is kevésre: átlagosan 30 évvel az áttörés után kapnak Nobel-díjat a kutatók.
Györgyey János: Eső után köpönyeg? Vagy legalább Nobel-díj...
Nekem már az felborzolta az idegeimet, amikor először bedobták - méretes gumicsontként - a közbeszédbe, hogy Karikó Katinak Nobel-díjat kellene kapnia. Hát emberek, azt nem közfelkiáltásra adják! Vélemény.
Az mRNS esetében ráadásul több kutatócsoport egymásra épülő munkájával kell számolniuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.