Itthon sem kellemes, más országban talán még kellemetlenebb fizetési nehézségekbe ütközni. De nem sokkal jobb dolog az sem, ha egy nyaralás miatt feleslegesen költségekbe verjük magunkat.
2020 nem a külföldi utazások szezonja volt, de az oltásoknak köszönhetően idén már sokan indultak nagyobb utakra. A kihagyott idő jót tett a pénzügyek digitalizációjának – az biztos, hogy több helyen fogadnak el érintésmentes fizetést, mint a járvány előtt. Ezzel együtt nem sokan mernek teljesen készpénzmentesen elindulni a reptérre.
A készpénz nagy előnye az adott országon belüli univerzalitás: míg olyan hely akad, ahol nem fogadnak el bankkártyát, olyan biztosan nem, ahol ne örülnének a készpénzünknek. Éppen ezért valamennyit mindenképpen érdemes magunkhoz vennünk indulás előtt.
Itt el is érkeztünk a készpénz hátrányához: forintból kell váltanunk valutát, a pénzváltók pedig gyakran igencsak megkérik ennek árát.
Ám fontos kalkulálni azzal is, hogy a váltás egyszeri, előre kiszámítható költséget jelent – ha sokalljuk az egyik pénzváltónál alkalmazott árfolyamot, kereshetünk egy jobbat, és ha egyszer kifizettük a váltás költségét, már nem érhet meglepetés. Bankkártyával érhet. Néhány országban teljesen normális, ha a kereskedő pár száz forintnak megfelelő pluszköltséget számol fel, ha a vásárló kártyával fizet. Arról nem is beszélve, hogy ha külföldön szeretnénk felvenni készpénzt mondjuk egy ATM-ből, az további, szabad szemmel látható tételt jelenthet.
A kártya mellett szól a biztonsági szempont: ugyan ahogy a készpénzünket, úgy a bankkártyánkat is ellophatják, viszont utóbbi használatát bankunk ügyfélszolgálatán – vagy jobb esetben a mobilbanki alkalmazásunkba pár érintéssel – le tudjuk tiltani. A készpénz viszont biztosan odavész, további felhasználásába már nincs beleszólásunk, korlátozási lehetőségünk.
Még kevesen gondolnak rá, pedig ott van harmadik lehetőségként az Apple Pay vagy a Google Pay fizetési rendszerek használata. Ezek a kártyadigitalizációra alapuló megoldások lehetővé teszik, hogy okostelefonunkkal vagy okosóránkkal fizessünk úgy, hogy a kártyánkra nincs szükség, sőt extra biztonsági elemként ott vannak a készülékünket amúgy is védő biometrikus megoldások, mint az arcazonosítás vagy ujjlenyomat-leolvasás.
Legjobb, ha mindhárom megoldást alkalmazva indulunk el külföldre. Érdemes valamennyi készpénzt is vinni, ahogy bankkártyát is, pluszban pedig előre beállítani valamilyen mobilfizetési megoldást. A „platformok” megosztásával nemcsak biztonságban leszünk, de így van a legjobb esély arra, hogy anélkül tudjunk mindig mindenhol kényelmesen fizetni, hogy túl sok készpénzt hordoznánk magunkkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.