Kathy Patten esetét orvosi csodának tartják. A klinikai halálban töltött időnek katasztrofális hatásai lehetnek az agyra, a maradandó károsodás sem kizárt.
Egy amerikai nő, Kathy Patten szívroham miatt lett rosszul. Közel egy órán volt a klinikai halál állapotában, de sikeresen újraélesztették – osztotta meg a nem mindennapi hírt a CBS.
A csatorna szerint a baltimore-i nagymama 45 percig volt klinikai halott, de azóta állítólag teljesen felépült.
Ez a Futurism nevű tudományos-ismeretterjesztő lap szerint rendkívül ritka: bár a filmek, sorozatok azt a benyomást kelthetik, hogy az újraélesztés elég gyakran sikeres, a való életben ennél sokkal borúsabb a kép. A portál idéz egy 2018-as tanulmányt, amely szerint a szívmegállást átélők mintegy 10,6 százaléka épül fel, habár ezt nagyban befolyásolja az eset súlyossága is.
A klinikai halál állapota nem összekeverendő a biológiai halállal: előbbi az életjelenségek, vagyis a keringés, a légzés, az agyműködés átmeneti leállását jelenti, míg utóbbi az az állapot, amikor az élő szervezet működése véglegesen leáll, a folyamat pedig visszafordíthatatlan.
A klinikai halál során nagyon sok múlik az időn, a túl hosszú leállás ugyanis súlyosan károsíthatja az agyat. Úgy tűnik, Patten esetében ez nem történt meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.