Tech hvg.hu 2021. szeptember. 16. 08:44

Változó menstruációs ciklusról panaszkodnak a beoltott nők, egy immunológus vizsgálatot sürget

Victoria Male, az Imperial College London munkatársa leszögezte, hogy a jelenséget minden bizonnyal nem a vakcinában lévő összetevők okozzák, vagyis nem érdemes aggódni. De a félelmek így is erősödnek.

Az Egyesült Királyságban mintegy 30 ezer olyan bejelentés érkezett eddig nőktől, hogy az engedélyezett Covid-oltások után változást figyeltek meg a menstruációs ciklusukban. Egyesek azt vették észre, hogy a fájdalom erősebb lett, mások azt, hogy a folyamat a megszokottnál később jelentkezett. De olyan is jelzések is érkeztek, melyekben váratlan (hüvelyi) vérzésről tettek bejelentést.

A BBC szerint a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) minden panaszt megvizsgált, de nem találtak összefüggést az oltások és a jelenségek között. Szerintük főként olyan nőknél jelentkezhettek ilyesmik, akik átestek a koronavírus okozta betegségen, vagy az úgynevezett hosszú-Covid-szindróma gyötörte őket. Ez az, amikor a páciens már nem fertőzött, de a szervezete még hetekkel/hónapokkal a vírus leküzdése után sem üzemel úgy, ahogy korábban.

Az Imperial College London munkatársa, az immunológus Victoria Male nem tartja valószínűnek, hogy a vakcinákban lévő anyagok váltanák ki a jelenséget, habár egy összefüggő kutatásra így is szükség lenne szerinte. Több fiatal nő ugyanis azért vonakodik beoltatni magát, mert attól tart, hogy a vakcina az ő ciklusára is hatással lesz.

Ha nem vizsgálják ki alaposan az oltás utáni menstruációs változásokról szóló jelentéseket, az bizonyára tovább táplálja majd ezeket a félelmeket”

– írta az orvos a British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban megjelent véleménycikkében.

A BBC szerint azt egyelőre a tudósok sem értik teljesen, hogyan változtathatnak a cikluson az oltások – már ha valóban azok teszik. Az egyik lehetséges válasz, hogy az immunsejtek másképp viselkednek a méhnyálkahártyában. A humán papillomavírus (HPV) elleni oltást korábban szintén összefüggésbe hozták menstruációs változásokkal, de kevés kutatást végeztek arról, hogyan és miért történik ez.

A BBC szerint a tudósok egyetértenek abban, hogy a vakcinák nincsenek hatással a terhességre, ahogy a férfiak termékenységével kapcsolatban sem regisztráltak semmi változást: a spermiumok minősége az oltás után is ugyanolyan volt a vizsgált személyeknél, mint előtte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?