Tech MTI 2021. szeptember. 15. 09:33

Megfejtették a pörgekarúak titkát

Megfejtették a pörgekarúak (kagylósférgek) hajlékony héjának titkát: a Discinisca tenuis nevű faj levegőn kemény és törékeny héja vízbe merülve puhává és hajlékonnyá válik.

Az Afrika nyugati partjainak árapályos területein élő állat héjának fő összetevője a fluorapatit nevű ásvány, amely apró kristályok egymás mellé rendeződött soraként jelenik meg. Fabio Nudelman, az Edinburghi Egyetem kutatója az anyag szerkezetét egy téglafalhoz hasonlította. Eszerint a téglák a nanokristályok, a téglák közötti habarcs pedig olyan szerves molekulákból áll, mint a kitin és a fehérje – olvasható a svájci Paul Scherrer Kutatóintézet (PSI) közleményében.

Amikor víz kerül a héjba, a „habarcs” feldagad, puha lesz, a „téglák” pedig eltolódnak egymáson. Ez a tulajdonság növeli az élőlények túlélési esélyét egy olyan élőhelyen, amelyet az erős hullámok és nyugodt víz váltakozása jellemez. A folyamat visszafordítható, hiszen ha kiszárad a héj, ismét megkeményedik. A körülményeknek megfelelő átalakulás megakadályozza, hogy károsodjon a héj.

A Nature Communications tudományos lapban részletezett kutatással nyert ismeretek új anyagok létrehozásánál is alkalmazhatóak lehetnek. Felhasználható lehet például olyan sportsisakok kifejlesztésénél, amelyek mindig az ütődésnek megfelelő védelmet nyújthatnának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.