Tech hvg.hu 2021. szeptember. 04. 19:03

Tudósok üzenik: így eddzen, ha a legjobb eredményre vágyik

Újabb bizonyítékokkal szolgáltak amerikai kutatók arra vonatkozóan, mennyire jót tesz a szervezetnek a testedzés, bár most inkább annak optimális intenzitásával kapcsolatban tettek megállapításokat.

Köztudott, hogy a testedzés jót tesz, na de mennyi és milyen intenzitású edzés jár a legjobb eredménnyel? E kérdés nyomába eredtek amerikai kutatók, és a vizsgálataikba több mint 2000 résztvevőt vontak be, akik fitneszkarkötőt viselve kardiopulmonális terheléses teszteket végeztek.

A viselhető eszközök adatait elemezve arra jutottak, derül ki a European Heart Journal folyóiratból, hogy a mérsékelten erőteljes fizikai aktivitás lehet a leghatékonyabb módszere az erőnlét növelésének, még akkor is, ha az olyan változókat is figyelembe vették, mint az életkor, a nem, az elhízottság vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata.

Az erőteljes testmozgás minden perce nagyjából 3 perces gyaloglásnak és 14 perccel kevesebb ülési időnek felel meg, ráadásul – írja a kutatást összefoglaló ScienceAlert. A tesztek során mérték a legnagyobb oxigénfelvételt (VO2), ami mutatja, menni oxigént képes felvenni a szervezet edzés közben. Minél nagyobb ez az érték, annál jobb az úgynevezett aerob kondíció. A mérésekből kiderült, hogy a mérsékelten erőteljes aktivitás (ilyen egy erőltetett ütemű séta vagy a kerékpározás) növeli legjobban az oxigénfelvételt.

Wikimedia

Érdemes azonban megjegyezni, hogy ez a kutatás az erőnlét szintjére, nem pedig az egészséggel kapcsolatos mutatókra összpontosított. Az viszont köztudott, hogy a kellő edzettség csökkenti számos egészségügyi probléma, így például a cukorbetegség, a daganatok vagy a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.