Tech hvg.hu 2021. augusztus. 17. 14:03

Olcsó, érző művégtagot hoztak létre amerikai és kínai mérnökök

A Massachusettsi Műszaki Egyetem és a sanghaji Jiao Tong Egyetem kutatói egy felfújható, rugalmas, de jól működő neuroprotézist készítettek.

Régóta dolgoznak már azon a tudósok, hogy olyan neuroprotéziseket készítsenek, amelyek a széles közönség számára is elérhetők. Ezek azok a művégtagok, amelyeket a viselője képes irányítani, a segítségével pedig érezni is tudja a különböző megfogott tárgyakat.

Bár a neuroprotézisek valóban rendkívül hasznosak, széles körben egyelőre nem elérhetők. Ezen változtatnának új fejlesztésükkel a Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei. A sanghaji Jiao Tong Egyetemmel közösen egy olyan neuroprotézist sikerült kifejleszteniük, amelynek alkatrészei csupán 500 dollárba, vagyis nagyjából 150 ezer forintba kerülnek. Egy "hagyományos" neuroprotézis ára jelenleg több tízezer dollár.

Az egység az EcoFlex nevű felfújható, rugalmas anyagból készült, így nagyjából olyan, mint a Hős6os című mese robotja. A sűrített levegővel működő rendszer a bemutató videó alapján jól teljesít, a protézissel nemcsak megfogni lehet apró dolgokat, de például egy macskát is képes megsimogatni a tulajdonosa.

A művégtag néhány érzést is képes átadni az embernek, például azt, hogy mennyire nyomta össze a megfogott dobozt. A mérnökök szerint a készülék nemcsak könnyű, de a kezelése sem egy ördöglakat, 15 perc alatt el lehet sajátítani a működését.

Bár egyelőre nem egy végtermékkel van dolgunk, a szakemberek bíznak abban, hogy a jövőben piacra dobhatják majd a szerkezetet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.