Az Orkney-szigeteknél felállított árapályerőmű 2 megawatt teljesítménnyel dolgozik.
Bekapcsolták a világ legerősebbjeként emlegetett árapályerőművet. A skót Orbital Marine Power cég által fejlesztett O2-t az Egyesült Királyság északi részén, az Orkney-szigeteknél bocsátották vízre, majd kapcsolták rá a szárazföldi hálózatra.
Az IFLScience beszámolója szerint a szerkezet július 28-án kezdte el termelni az áramot. A 2 megawatt teljesítményű, 74 méter hosszú szerkezet a következő 15 évben fog üzemelni a part mentén, és a tervek szerint az Egyesült Királyság 2000 háztartásának éves energiaszükségletét fogja tudni kielégíteni. Emellett egy olyan berendezést is üzemeltetnek róla, ami környezetbarát módon állít elő egy másik zöldenergia-forrást: hidrogént.
Az Orbital vezére, Andrew Scott szerint az O2 jó példa arra, miként lehet kihasználni az árapályjelenséget. A cél, hogy hozzájáruljanak a zöldenergia termeléséhez, ezzel pedig a globális károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez.
Az O2 különlegességét két dolog jelenti: egyfelől a turbinák mérete – ezek átmérője egyenként 20 méter –, másfelől az, hogy az Orkney-szigeteknél kifejezetten erős a tengeráramlás. Az előállított elektromos áramot a tengerfenékre fektetett kábelen keresztül juttatják el a szárazföldre.
A szakemberek szerint az árapályerőmű jóval hatékonyabb áramtermelést tesz lehetővé, mit például a szél- vagy a naperőművek. A víz mozgása ugyanis állandó, míg utóbbi kettő hatékonyságát jelentőseb befolyásolja a napsütéses órák száma és a szél mozgása.
A világ legnagyobb rendszere jelenleg Dél-Koreánál, Anszan város partjainál üzemel. A teljes rendszer 254 MW-os. Ha a brit rendszer – amelynek az O2 is része lesz – megépül és beüzemelik, az 398 MW teljesítményt jelent majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.