A kutatók 40 éve találgatják, mi okozza a Jupiteren a rendszeres, félóránként bekövetkező felvillanásokat.
A Földről már jól ismert jelenség, a sarki fény: a Napból érkező töltött részecskék behatolnak a légkörbe, majd energiájuk egy részét átadják a légkörnek. Ennek eredménye az a fény, amit gyakran látni a bolygó két pólusánál. Ilyen jelenség azonban nemcsak a Földön van, a Jupiternél is hasonló figyelhető meg.
Nagy különbség azonban a két sarki fény között, hogy a Jupiteré sokkal nagyobb energiájú: olyan nagy, hogy néhány pillanatra képes lenne kielégíteni a Föld lakosságának energiaszükségletét. További furcsaság, hogy a bolygónál egy rendszeres, nagyjából félóránként megismétlődő felvillanást is látni lehet.
Erre a kutatók 40 évvel ezelőtt figyeltek fel, ám arra, hogy ezt mi okozza, eddig nem nagyon volt magyarázat. A szakemberek azonban most Juno műhold, valamint a földi megfigyelések segítségével kiderítették, hogy miről is van szó pontosan – írja a The Next Web.
A Science Advances tudományos lapban megjelent publikáció szerint a tudósok 26 órányi röntgensugárzás adatait, valamint a Juno műhold – ugyanabban a 26 órában tett – megfigyeléseit vették górcső alá. Ezek alapján kiderült, hogy a bolygó mágneses mezejében periodikus rezgések vannak, amelyek a bolygót körülvevől plazmában (ionizált gázokban) hullámokat keltenek.
[A NASA űrszondája felvette, ahogy „megnézi” a Jupitert és különleges holdját – videó]
A nehéz ionrészecskék a hullámokból a bolygó légkörébe csapódnak, ami végül az egészen precízen, 27 percenként bekövetkező felvillanásokat eredményezi. William Dunn, a University College London tudósa szerint a dologban a legmeglepőbb, hogy hasonló folyamatok játszódnak le, amikor a Földön keletkezik a sarki fény.
A töltött ionokat a Jupiter vulkanikus holdja, az Io szolgáltatja. Ez egyfajta gyűrűt képez a bolygó körül.
Azt továbbra sem tudják a tudósok, hogy miért vibrál a Jupiter mágnese mezeje, de elképzelhető, hogy a napszélnek, vagy a Jupiter körüli plazmáramlásnak köszönhető.
A tudósok azt sem tartják elklépzelhetetlennek, hogy más bolygókon, például az Uránuszon vagy a Neptunuszon is hasonló jelenségeket tapasztalnánk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.