Igaz, nem költöttek rá sokat: az egész projekt 4,5 milliárd forintnak megfelelő összegbe került, de ennél azért fontosabb, hogy működik.
Heves felhőszakadást sikerült kiváltania a hétvégén az Egyesült Arab Emírségek meteorológiai szolgálatának. Nem esőtáncot jártak: a szakértők speciális drónokat irányítottak a magasba, amik elektromossággal töltik fel a felhőket. A folyamat végén pedig csapadék képződik.
Az Egyesült Arab Emírségekben, a nyári hőhullám csúcspontján a hőmérséklet akár 50 Celsius-fok közeli is lehet. A kifejezetten száraz időszakban pedig nem igazán jellemző, hogy esne, így a hőérzet se változik.
A meteorológusok ezért már hosszabb ideje kísérleteznek a mesterséges eső lehetőségével, de csak most jutottak oda, hogy élesben kipróbálva, gyakorlati eredményeket tudjanak felmutatni. Az Independent szerint a teljes ötlet megvalósítása mintegy 15 millió dollárba került, ami átszámítva 4,5 milliárd forintot jelent. Ami azonban ennél is fontosabb, hogy működik, méghozzá elég jól:
A technológiát a Readingi Egyetem dolgozta ki, és a másik érdekessége, hogy nem igényel vegyszert. Az esőcsinálás egy másik alternatívája, amikor felhőket hoznak létre, de ahhoz éppen erre van szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.