Tech hvg.hu 2021. július. 12. 14:03

Szándékosan beletaposnak a fékbe a OnePlus telefonjai, magyarázkodik a gyártó

Úgy tűnik, hogy a OnePlus 9 Pro telefon sok népszerű alkalmazás használatakor fékezi a teljesítményt. A gyártó szerint ez a felhasználók érdekében történik, akik sokkal fontosabbak számukra, mint egyes benchmarkok eredményei.

Bár néhány szempontból nincsenek a csúcs legtetején a OnePlus telefonjai, a teljesítményük a legjobbak közé sorolja ezeket az eszközöket. Éppen ezért meglepő az XDA Developers által megosztott, az AnandTech méréseire hivatkozó értesülés, amely szerint a vállalat legújabb zászlóshajója, a OnePlus 9 Pro nem azt hozza ebből a szempontból, ami elvárható volna. Éppen ellenkezőleg, úgy tűnik, hogy a OnePlus 9 Pro több népszerű alkalmazásban rosszabbul teljesít, mint más Snapdragon 888-alapú eszközök.

A OnePlus 9 Pro teljesítménymutatóinak futtatása közben arra figyeltek fel az AnandTechnél, hogy a OnePlus 9 Pro meglepően alacsony pontszámokat produkált például a Speedometer 2.0-n és a JetStream 2.0-án, tulajdonképpen egy évekkel ezelőtt kiadott olcsóbb telefon értékeinek megfelelően. Úgy tűnik, hogy a OnePlus 9 Pro letiltja a Cortex-X1 magot ezen referenciaértékek futtatásakor. Az AnandTech azt is megfigyelte, hogy a telefon a Cortex-A78 magokat is fojtja, és a későbbi benchmark futtatások során a terhelés teljesen a Cortex-A55 magokra terhelődik, ami hihetetlenül alacsony pontszámokat eredményez. Az XDA Developersnél is végeztek mérést, és kiderült a Google Chrome-ot futtató OnePlus 9 a JetStream 2-ben alig 20 955 pontot ért el, míg például a ZenFone 8 telefon 97 346 pontot produkált ugyanabban a tesztben.

Az AnandTech azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és kissé mélyebbre ásott. Felfedezett egy OnePlus Performance Service szolgáltatást, ami nyomon követi, amikor a felhasználó megnyitja az alkalmazásokat, és eldönti, hogy módosítja-e a CPU ütemezőjét. Számos gyártó használ hasonló típusú szolgáltatást és operációs rendszer keretrendszert az eszköz teljesítményének szabályozására, ezért a létezése önmagában nem is annyira érdekes. Ami itt furcsa: a OnePlus számos népszerű alkalmazást tett feketelistára.

László Ferenc

Az AnandTech ugyan nem találta meg a OnePlus teljesítménykorlátozó mechanizmusa által érintett alkalmazások pontos listáját, de teszteltek néhány népszerű alkalmazást. Olyan alkalmazások érintettek, mint a Chrome, a Twitter, a Zoom, a WhatsApp, a Facebook, az Instagram, a Snapchat, a YouTube, a Discord, a Microsoft Office-alkalmazásai, a Firefox, a Samsung Internet stb. Meglepő módon a OnePlus saját, első féltől származó alkalmazásai is érintettek.

Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a teljesítménykorlátozó mechanizmus ellenére a OnePlus 9 Pro egy gyors telefon. A legtöbb felhasználó nem fogja észrevenni ezt a viselkedést a mindennapi használat során, mivel a gyártó más mechanizmusokat is alkalmazott a teljesítménykorlátozó mechanizmus hatásainak semlegesítésére.

Időközben a OnePlus is reagált az ügyre, és a következőket osztotta meg egy közleményben: „Kiemelt fontosságú számunkra, hogy a termékeinkkel mindig nagyszerű felhasználói élményt nyújtsunk, és hogy gyorsan reagáljunk a fontos felhasználói visszajelzésekre. A OnePlus 9 és 9 Pro márciusi bevezetését követően néhány felhasználó jelezte, hogy javíthatnánk az eszközök akkumulátorának élettartamán és hőkezelésén. Ezen visszajelzés eredményeként a K + F csapatunk az elmúlt hónapokban azon dolgozott, hogy optimalizálja az eszközök teljesítményét, amikor a legnépszerűbb alkalmazásokat – köztük a Chrome-ot is – használja. Ez segíthet a zökkenőmentes élmény biztosításában, miközben csökkenti az energiafogyasztást. Ez ugyan befolyásolhatja az eszközök teljesítményét egyes benchmark alkalmazásokban, de mindig arra törekszünk, hogy a felhasználók számára javítsuk az eszköz teljesítményét."

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.