Tech hvg.hu 2021. július. 07. 12:03

Az elmúlt négy év legnagyobb napkitörését rögzítette a NASA, a tudósokat is meglepte

A NASA műholdja július 3-án detektált egy X-osztályú napkitörést, ami azt mutatja, ébredezik a csillagunk.

Különleges eseményt rögzített a NASA napfigyelő műholdja, a Solar Dynamics Observatory (SDO) még július 3-án. A megfigyelés szerint a csillagunk az AR2838 kódjelű napfoltból egy jelentős kitörést produkált – olyan nagyot, amire 2017 óta nem volt példa.

Az IFLScience beszámolója szerint a rögzített kitörés egy X-osztályba tartozó kitörés volt, ami az ilyen jelenségek legerősebb fajtája, és ez felel a geomágneses viharokért, vagy épp a rádiós kommunikációban történt zavarokért. A szakemberek szerint mindez azt jelenti, hogy a Nap kezd felébredni a "csendes" periódusából. A kitörés a képen az égitest jobb felső sarkánál látható.

NASA/SDO

A NASA tudósai szerint a Napnak egy jól mérhető, 11 éves ciklusa van, amely során a legalacsonyabb aktivitástól a legerősebbig tart. A mostani az emberi megfigyelések kezdete óta már a 25. ilyen ciklus, és 2019 decemberében kezdődött el. Az aktivitás maximumát 2025-re várják a tudósok, így most őket is meglepte, hogy ilyen hamar figyelhettek meg egy X-osztályú kitörést.

A kutatók az X besorolás mellé egy számot is tesznek, ami megmutatja, hogy mennyire erős kitörésről van szó. Az X2 például kétszer erősebb, mint az X1. A mostani egy X1.5-ös jelenség volt, a legutóbbi, 2017-es pedig egy X8.2-es.

Bár szerencsére a nemrég észlelt kitörés nem okozott komolyabb zavarokat a műholdas kommunikációban, az Atlanti-óceán felett éreztek némi zavart a működésben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés