Az Egyesült Arab Emírségek Marsnál dolgozó műholdja a bolygó éjszakai oldalán kapta lencsevégre azt a fajta sarki fényt, amelynek megfigyelésével évek óta próbálkoznak a tudósok.
Bár az utóbbi napokban a NASA, valamint a kínai űrügynökség marsjáróiról hallhattunk többet, nem árt emlékezni rá: az Egyesült Arab Emírségek műholdja is ott van a vörös bolygónál. A Mars Hope a planéta körül keringve gyűjti róla az adatokat, ám emellett a kamerájával fotókat is készít. Most épp egy igazán különlegeset.
A kutatóknak a szerkezet segítségével most először sikerült lencsevégre kapniuk a marsi sarki fényt – írja az IFLScience.
A Mars Hope 2021 februárjában érte el a Marsot, a műszerek pedig nem sokkal később szúrták ki azt a sarki fényt, amit a tudósok már évek óta próbálnak megfigyelni és tanulmányozni.
[Szokatlan jelenséget, zöld fényt észleltek a Marson]
Ehhez fontos tudni, hogy a Marson háromféle sarki fény látható. Az egyik a napos oldalon, kettő pedig az éjszakai égbolton. Ebből az egyiket a napviharok okozzák, és az egész éjszakai égboltot beragyogják, míg a másik jóval ritkábban fordul elő, és akkor is csak bizonyos helyeken látható. Ez utóbbi az, amit lefotózott a műhold.
A megfigyelést 2021. április 22-én, 23-án és 6-án végezte el a műhold, és három különálló, jól kivehető fényt sikerült detektálni.
Ami különleges, hogy a Földön látottaktól eltérően a sarki fény itt valójában a bolygó más pontjain alakulhat ki. Ez annak köszönhető, hogy a bolygónak ritka a légköre, és nincs mágneses mezője, így gyakorlatilag bárhol felbukkanhatnak.
Az Egyesült Arab Emírségek műholdját arra tervezték, hogy a marsi légkört tanulmányozza, így könnyen elképzelhető, hogy a jövőben még láthatunk majd ilyen felvételeket az orbitertől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.