Tech hvg.hu 2021. június. 17. 08:33

1,1 milliárd felhasználói adatot loptak el az Alibabától

Hónapokon át gyűjtött adatokat a Taobao webshopjának látogatóiról egy szoftverfejlesztő, aki az Alibaba egyik beszállítójánál dolgozott.

Több mint 1,1 milliárd felhasználói adat szivárgott ki a kínai Alibaba tulajdonában álló webshopból, a Taobaóból – derült ki egy kínai bírósági ítéletből. A The Wall Street Journal beszámolója szerint a szivárgásért egy kínai szoftverfejlesztő a felelős, aki hónapokon át gyűjtötte titokban az információkat az oldal látogatóiról, mielőtt az bárkinek feltűnt volna.

A fejlesztő még 2019 novemberében kezdte el használni az általa készített szoftvert, hogy olyan információkat gyűjtsön be a Taobao vásárlóiról, mint a felhasználói nevek vagy a mobilszámok. A támadó a Taobaó egyik partnerénél dolgozott, amely az oldallal kapcsolatos pénzügyi tranzakciókkal foglalkozik. Miután az Alibaba 2020 júliusában kiszúrta az adatgyűjtést, értesítette a hatóságot.

hvg.hu

A cég szóvivője szerint a vállalat együttműködött a hatósággal, hogy elkapják az elkövetőt. Hogy pontosan hány felhasználó adatait sikerült ellopni, azt nem részletezték, azt azonban kiemelték, hogy egyetlen rekordon sem adtak túl, és nem is éltek vissza azokkal. Az Alibaba ugyanakkor korábban azt állította, hogy nagyjából 295 millió ember használja a weboldalt havonta legalább egyszer.

A szakértők szerint az ügynek komoly következményei lehetnek. Kínában csak úgy szerezhet valaki mobiltelefonszámot, hogy ha valaki a saját nevével megigényli azt, így ezt az információt személyes adatnak tekintik.

Az ügyben két embert ítéltek el: az adatgyűjtő szoftver fejlesztőjét, valamint a fejlesztő munkáltatóját. Mindketten három év börtönt kaptak.

[Az Alibaba bemutatta az új PC-t, azt mondják, mindenki ilyet akar majd]

Bár a bíróság megállapította, hogy az ügyben az Alibaba és a Taobao nem sértett törvényt, a cég szankciókkal szembesülhet azért, mert "nem tettek meg mindent a várható támadás kivédése ellen". A kínai vezetés az elmúlt hónapokban igyekezett visszaszorítani a technológiai óriásokat, hogy azok ne nőjenek túl nagyra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.