A kutatók éveken át tárolták az egerekből vett hímivarsejteket a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, hogy kiderüljön, roncsolja-e őket a kozmikus sugárzás.
Az alacsony Föld körüli pályán keringő űrhajósok – például a Nemzetközi Űrállomás – legénysége nagyobb dózisú sugárzásnak van kitéve, mint azok, akik a Földön vannak. Emiatt a kutatók attól tartanak, hogy az asztronautákat érő sugárzás károsítja a DNS-t, és így öröklődő gondok is adódhatnak. Hogy kiderítsék, pontosan milyen hatással van a DNS-re, ha valaki hosszú ideig az alacsony Föld körüli pályán tartózkodik, egy kutatást végeztek.
A Science Advances-ben bemutatott vizsgálódás során a kutatók összehasonlították az egerek Földön lefagyasztott hímivarsejtjeit azokkal, amelyeket a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) vittek. Ez utóbbi minták közül volt, amelyik kilenc hónapig, de olyan is, amelyik majdnem három éven át volt a szerkezet fedélzetén. A harmadik adag pedig még ennél is tovább: öt éven és 10 hónapon keresztül volt a világűrben.
A kutatók összehasonlították a hímivarsejteket azokkal, amelyeket a Földön tároltak, és kiderült: a Nemzetközi Űrállomás fedélzetét megjártakból kinyert DNS ugyanúgy nem károsodott, mint a földi minta.
Az alacsony Föld körüli pályán tárolt minták olyannyira épségben maradtak, hogy nyolc egészséges utódot sikerült velük a világra hozni. Mindez független volt attól, hogy az egerek spermája mennyi időt töltött el a világűrben.
A kutatók persze arra is kíváncsiak voltak, hogy mi a helyzet akkor, ha ennél is hosszabb ideig vannak kitéve a sugárzásnak a minták. Hogy ez kiderüljön, röntgensugárral bombázták a hímivarsejteket.
Kiderült, azok akár 200 évet is el tudnának tölteni az alacsony Föld körüli pályán anélkül, hogy károsodást szenvednének.
A kutatási eredmény egyértelműen fontos a jövő űrutazásaira nézve, ám nem szabad elfelejteni, hogy az ISS vizsgált pályáján még mindig jelentősen védi az embert a Föld mágneses mezeje a kozmikus sugárzástól. Éppen ezért a jövőben tovább tanulmányokra lesz szükség, hogy kiderüljön, milyen hatással lenne a hosszú távú űrutazás a DNS-re.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.