Tucatnyi ultranagy energiájú (UHE) kozmikus gyorsítót fedeztek fel a Tejútrendszerben kínai kutatók. A felfedezés segíthet megérteni a galaxis kialakulását és a kutatókat évszázadok óta foglalkoztató kozmikus sugarak eredetét.
A Nature tudományos lapban bemutatott felfedezést a kínai LHAASO (Large High Altitude Air Shower Observatory) obszervatóriumban tették. A még építés alatt álló – cikkünk nyitóképén látható – intézmény az ország vezető tudományos és technológiai infrastrukturális létesítménye, a délnyugati Szecsuán tartományban lévő Taocsengben található.
A Kínai Tudományos Akadémiához tartozó Nagyenergiájú Fizikai Intézet által vezetett kutatás eredménye 11 hónapos megfigyelést követően született a létesítmény már elkészült felében.
A tudósok olyan fotonokat is észleltek, melyek energiája meghaladja az egy petaelektronvoltot (PeV), ez 100-szor több energia, mint amennyit valaha ember alkotta gyorsító elért. A peta- előtag a tíz tizenötödik hatványát jelenti.
Észleltek egy 1,4 PeV energiájú fotont, ez a valaha ember által megfigyelt legnagyobb érték.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.