Tech hvg.hu 2021. május. 20. 11:03

54 éve létező biztonsági hibát találtak egy számítógépes rendszerben

A modern kori programokban csaknem hetente bukkannak különféle gyenge pontokra. Ezúttal ott sikerült beazonosítani egy ilyet, ahol a legkevésbé sem számítottak rá.

A The Register oldalán megjelent hír alaposan rácáfolt arra a gondolatra, mely szerint a különféle sebezhetőségeket csakis a modern szoftverekben, alkalmazásokban lehet találni. A lap ugyanis arról ír, hogy egy svéd informatikai szakember, Pontus Johnson egy 54 éves biztonsági hibát azonosított a történelem egyik legkorábbi számítógépes rendszerében, az úgynevezett Universal Turing Machine 1967-es változatában.

Johnson felfedezését az ArXiv tudományos tárba is feltöltötte. A kutató, a stockholmi Királyi Műszaki Intézet professzora szerint a hiba lehetővé teszi, hogy tetszőleges programkódot lehessen bevinni a rendszerbe, és ezzel alapjaiban módosítani az eredeti folyamatot. Johnson szerint a probléma kihasználása a mai SQL injekciós támadásokhoz hasonló manővert igényel. (Ez utóbbival egy adatbázisra épülő szoftver működését lehet veszélyeztetni.)

Míg azonban a hasonló fenyegetések napjainkban is komoly kihívást jelentenek, a svéd szakértő által detektált hiba az ártalmatlan fajtából való. Legalábbis abban az értelemben, hogy a ma létező eszközöket nem lehet vele megtámadni, ilyen “munkára” tehát egyáltalán nem alkalmas. Johnson mindenesetre érdekesnek tartja, hogy már a régi idők egyszerűbb rendszereinél is léteztek komoly biztonsági hibák.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.