A hulladéklerakók helyett inkább igen hasznosan folytatják életüket a régi Samsung telefonok a gyártó újrahasznosítási programjának köszönhetően.
Nem tetszett a Samsungnak, hogy a már elavultnak számító telefonjai a szemétben landolnak, ezért Galaxy Upcycling programja keretében diagnosztikai eszközökké alakította ezeket. Pontosabban hordozható retinakamerákká alakultak, amelyek a szembetegségek megállapítására szolgálhatnak a kereskedelmi eszközök árának töredékéért. A Samsung eddig Vietnámban vezette be ezt a módszert, most viszont már kiterjesztette Indiára, Marokkóra és Pápua Új-Guineára.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint legalább 2,2 milliárd embernek van valamilyen látássérülése, és ezeknek az eseteknek a fele megelőzhető lenne, vagy még nem foglalkoztak velük. Nagy a különbség az országok között a látásromlás prevalenciájában (előfordulási gyakoriságában) a szemészeti szolgáltatások megfizethetőségétől és elérhetőségétől függően. Becslések szerint ez négyszer gyakoribb az alacsony és közepes jövedelmű régiókban, mint a magas jövedelműekben.
A Galaxy Upcycling program – írja a Samsung a közleményében – hozzávetőlegesen egymilliárd, megfelelő diagnózissal megelőzhető látássérülés kezelésében segíthet. A régebbi Galaxy okostelefon az EYELIKE kézi szemfenékkamera „agyává” válik, és képeket készítenek vele a szemfenékről. Ezután a Galaxy készülék mesterséges intelligencia algoritmust használ a képek elemzésére és a betegségek diagnosztizálására.
Egy olyan alkalmazáshoz csatlakozik, amelyik rögzíti a beteg adatait, és kezelési tervet javasol. Ezzel a megfizethető diagnosztikai eszközzel olyan állapotok tárhatók fel, amelyek akár vaksághoz is vezethetnek, beleértve a diabéteszes retinopátiát, a zöldhályogot és az életkorral összefüggő makula degenerációt.
A Samsung egyéb orvosi/szűrési területeken is kamatoztatná a régebbi Galaxy telefonok képességeit, felhasználná például a méhnyakrák szűrésében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.