Tech MTI 2021. április. 16. 06:59

A francia orvosi akadémia hat hónapra növelné a dózisok közti időtartamot a Pfizer és a Moderna vakcináinál

A testület azt is javasolja, hogy a fertőzésen már átesetteket csak fél évvel később oltsák be.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A francia orvostudományi akadémia azt javasolja, hogy hat hétről hat hónapra növekedjen a Pfizer/BioNTech és a Moderna koronavírus elleni vakcinák két dózisának beadása közti időtartam az 55 évnél fiatalabbak esetében annak érdekében, hogy minél többen megkaphassák az első oltást.

"Ezzel fel lehetne gyorsítani a tömeges oltási kampányt, és sokkal gyorsabban el lehetne érni a közösségi immunitást ugyanannyi adaggal, kielégítő egyéni védelmet biztosítva" - olvasható a testület csütörtöki közleményében.

Az orvostudományi akadémia véleménye azonban nem meghatározó, a kormánydöntések előtt az egészségügyi főhatóság (HAS) ajánlása számít.

Az mRNS típusú vakcinák, a Pfizer/BioNTech és a Moderna két dózisa közötti időt azok számára, akik április 14. után kapják meg az első adagot, a korábbi 28 napról szerdán növelte 42 napra a kormány annak érdekében, hogy "gyorsabban menjen az oltási kampány a védettség csökkenése nélkül".

A francia orvostudományi akadémia viszont ennél tovább menne, és hat hónap különbséget javasol az mRNS típusú vakcinák két dózisa között az 55 évnél fiatalabbak esetében. Ez a korosztály egyébként még nem jogosult az oltásra, csak abban az esetben kaphatja meg egy 55 évnél fiatalabb francia a koronavírus elleni oltást, ha krónikus beteg, vagy prioritást élvező foglalkozási körben dolgozik (az oktatásban, az egészségügyben vagy a szociális szférában, illetve tűzoltó).

Az akadémia azt is javasolja, hogy a fertőzésen már átesetteket csak hat hónappal később oltsák be.

A tudományos testület arra is felhívta a figyelmet, hogy az ajánlásait olyan brit és amerikai tanulmányokra alapozta, amelyek kimutatták, hogy az mRNS típusú vakcinák egyetlen dózisa is gyorsan nagyon magas szintű védettséget biztosít az oltás után 15-20 nappal.

Az ajánlás arra is felhívta a figyelmet, hogy a koronavírus fertőzőbb brit variánsa jelenleg a legelterjedtebb Franciaországban, amely miatt elengedhetetlen az oltási kampány további gyorsítása.

A franciák 18 százaléka kapta meg eddig az első vakcinadózist, s 6,3 százalékuk mindkét adagot.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.