A Zürichi Egyetem és az Agroscope kutatóintézet országszerte vizsgálja a talaj minőségét több ezer önkéntes közreműködésével.
Több billió élőlény található a talajban. Minél sokszínűbb a gombák, baktériumok és más organizmusok világa, annál egészségesebb a talaj, az apró élőlények ugyanis felfalják a növényi maradványokat, majd az ezekben megtalálható tápanyagokat ismét elérhetővé teszik a környezetük számára.
Ugyanez érvényes az elásott pamut alsónadrágokra is: minél gyorsabban bomlanak le, annál több állatka él a talajban – legalábbis erre számítanak az úgynevezett Citizen Science Projekt kutatói.
Az ország különböző részeiből származó emberek jelentkeztek a kísérletre. Több ezer önkéntes fog a következő napokban postán megkapni két sztenderdizált fehér, biopamut alsónadrágot, amelyeket április végén kell a földjükön, legelőjükön vagy ágyásaikban elásniuk.
Az egyik nadrágot egy, a másikat két hónap után veszik elő a földből. A ruhadarabokat digitálisan értékelik, hogy megállapítsák a bomlás mértékét.
A projekt egyik fő célja, hogy a talajban lévő univerzum létére és a táplálék előállításában játszott szerepére felhívja a figyelmet – mondta a kutatásban részt vevő Marcel van der Heijden ökológus. Az értékes forrásokat ugyanis az erózió, a túlzott építkezés, a szintetikus trágyák fokozott használata és a növényvédő szerek világszerte veszélyeztetik.
A projektben 500 gazda és 500 hobbikertész ad mintát földjéből. Ezeket a mintákat a kutatók laborban elemzik, hogy meghatározzák a mikrobiális összetételt. Céljuk, hogy átfogó képet kapjanak a svájci talaj minőségéről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.