Közös mélytengeri internetkábelek kialakítását tervezi a Facebook. A fejlesztéssel ázsiai országoknak biztosítanának hozzáférést a stabilabb vezetékes hálózathoz.
Új mélytengeri kábelekkel igyekszik használható internethálózatot kialakítani Indonézia, Szingapúr és Észak-Amerika között a Facebook, melyhez a Google segítségét is igénybe veszik – jelentette be a közösségi óriás. Az új, 3 ezer kilométer hosszúságú transzatlanti kábelek mintegy 20 ázsiai nagyvárost kapcsolnak rá egy már kialakított hálózatra a Jáva-tengeren keresztül; a munkának a Bali, Jáva és Celebesz szigetén élők örülhetnek.
A pontok közötti kapcsolatot összesen két kábel, az Echo, illetve a Bifrost biztosítja, melyek óvatos becslések szerint 2023 és 2024 környékén kezdhetnek működni. A fejlesztésnek ugyanis fontos kritériuma a hatósági engedélyek megléte. A Facebook más vállalatokat is bevon a munkába, többek közt a Telin és az XL Axiata nevű telekommunikációs cégeket. Az így létrejövő hálózat a számítások alapján akár 70 százalékkal is növelheti a két régió közti adatkapacitást. De a munka más szempontból is fontos:
a hálózat a Facebook szerint az első igazi lépcső a térségben később elvégzendő 4G-s és 5G-s munkákhoz.
A BBC cikke szerint Indonézia lakosságának nagyjából 73 százaléka rendelkezik internet-hozzáféréssel, ez a kapcsolat viszont inkább mobiladatforgalmat jelent. A hagyományos vezetékes elérés egyelőre az ország kevesebb mint 10 százalékában biztosított, ugyanígy a publikus wifi-hálózatok száma is elenyésző. A Facebook beruházása várhatóan ez utóbbin is segít majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.